Paylaş

Döviz Haberleri

Gelişmekte olan Avrupa borsaları güçlü büyüme verisi sonrası bir haftanın zirvesine ulaştı

Gelişmekte olan Avrupa borsaları güçlü büyüme verisi sonrası bir haftanın zirvesine ulaştı

Gelişmekte olan Avrupa borsaları güçlü büyüme verisi sonrası bir haftanın zirvesine ulaştı

LONDRA, 16 Ağustos (Reuters) – Çek korunası ve Polonya zlotisi, beklentilerin üzerinde gelen güçlü ekonomik büyüme verilerinin ardından bugün değer kazanırken; gelişmekte olan ülke borsaları da Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerilimin azalmasıyla bir haftanın zirvesine yükseldi.

Çek Cumhuriyeti ekonomisindeki büyüme ikinci çeyrekte yüzde 2.9’luk tahminin üzerine çıkarak yüzde 4.5 olarak gerçekleşti. Çek korunası EURCZK= euro karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak yaklaşık iki haftanın zirvesine yükseldi.

Polonya ekonomisi yüzde 3.9 ile beklentilerin büyüme kaydetti. Bu büyüme zlotinin EURPLN= yüzde 0.4 ve Varşova hisselerinin .WIG20 yüzde 0.7 yükselmesini sağladı. Romanya ekonomisi de tahminlerin üzerine çıkarak yüzde 5.9 büyüdü.

Gelişmekte olan ülkeler MSCI endeksi .MSCIEF Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Amerikan adası Guam’a füze fırlatma kararını ertelemesinin ardından Asya’daki kazanımların desteğiyle yüzde 0.5 yükseldi.

Güney Kore hisseleri .KS11 dünkü resmi tatilden sonra piyasaların yeniden açılmasıyla yüzde 0.6 artarak bir haftanın zirvesine yükseldi. Güney Kore para birimi won KRW= dolar karşısında geçen Cuma bir ayın dip seviyesini gördükten sonra bugün yüzde 0.6 değer kazandı.

Hong Kong hisseleri .HSI yüzde 0.9, Hindistan .NSEI yüzde 0.7 ve Endonezya .JKSE borsası yüzde 0.6 ile bir ayın zirvesine yükseldi.

Çin anakara hisseleri .CSI300 ise yeni kredilerin Temmuz’da sekiz ayın dip seviyesine gerilemesi ve ekonomik büyümenin ilerleyen aylarda yavaşlayacağı öngörüsüyle yüzde 0.1 düşüşle zayıf performans sergiledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/gelismekte-olan-avrupa-borsalar-guclu-buyume-verisi-sonras-bir-haftann-zirvesine-ulast-500982

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla