Paylaş

Döviz Haberleri

IMF’ten Gelen Açıklamalar Sonrasında Piyasalarda Son Durum!

IMF’ten Gelen Açıklamalar Sonrasında Piyasalarda Son Durum!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Gerry Rice, Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) ve YEP’te açıklanan makroekonomik öngörüleri not ettiklerini söyledi.

Haftalık basın toplantısında, bir gazetecinin Türkiye’ye ilişkin sorusunu yanıtlayan Rice, “Yapılan açıklamaları ve öngörüleri not ettik. Bu öngörüleri ve Türk otoritelerin hedeflerini başarmalarını destekleyecek önlemleri daha ayrıntılı değerlendireceğiz.

Bunu, Türkiye için daha önce 4. Madde kapsamında yayınladığımız raporda yaptığımız öneriler ışığında gerçekleştireceğiz” dedi.

Rice ayrıca, Türkiye için makroekonomik öngörülerini, önümüzdeki birkaç hafta içinde yapılacak IMF Yıllık Toplantısı sırasında açıklanacak olan “Dünya Ekonomik Görünüm”raporu çerçevesinde güncelleme sürecinde olduklarını da ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Planı (YEP) kapsamında, 2019’da enflasyon hedefinin yüzde 15 ve büyüme hedefinin de yüzde 3.3 olarak belirlendiğini açıklamasıyla gerileyen dövizler yeniden YEP öncesi düzeylerine döndüler. Erken işlemlerde;

YEP öncesi 6.19 lira olan dolar 6.2733 liraya kadar yükseldikten sonra, 6.27 – 6.28 aralığına döndü.
YEP öncesi 7.27 lira olan euro 7.3976 liraya kadar yükseldikten sonra 7.40 – 7.41 lira aralığına döndü.
YEP öncesi 8.18 lira olan sterlin 8.3199 liraya kadar yükseldikten sonra 8.32 – 8.33 lira aralığına döndü

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla