Paylaş

Döviz Haberleri

İngiltere’de büyüme yavaşlıyor

İngiltere’de büyüme yavaşlıyor

İngiltere’de büyüme yavaşlıyor

Investing.com – Günün ilk önemli verisi İngiltere’den geldi, 2.çeyrek GSYH %0,3 ile beklenti dahilinde geldi. İlk çeyrekte %0,2 ve ikinci çeyrekte %0,3 büyüme ile yılın ilk yarısındaki büyüme oranı son beş yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

İngiltere ikinci çeyrek büyümede olumlu kanat hizmet sektörü olurken olumsuz kanat ise tüketici harcamalarında yaşandı. İkinci çeyrekte tüketici harcamaları %0,1 oranında artış gösterdi ve bu oran yaklaşık son üç yılın en düşük artışı oldu. İnşaat ve iş yatırımları ile araba satışlarında yaşanan düşüş tüketici harcamalarının azaldığının en net göstergesi oldu.

Brexit kararının ardından sterlindeki değer kaybının kısa sürmesinin ülke ekonomisindeki etkisi hissediliyor. Ekim ayında başlayacak müzakereler öncesinde İngiltere Merkez Bankası’nın Eylül toplantısındaki açıklamaları son derece önem taşıyor

Hafta içinde 1,29 seviyesinden 1,2777’ye kadar gerileme gösteren GBP/USD paritesi bugün 1,28 tabanını korumaya çalışıyor.

Euroda yaşanan değer kaybı ile hafta içinde 0,9235 seviyesine yükselen EUR/GBP paritesi ise bugün %0,30 değer kaybı yaşıyor. Parite veri sonrası 0,9190 seviyesine geriledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/ingiltere’de-b%C3%BCy%C3%BCme-yava%C5%9Fl%C4%B1yor-501712

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla