Paylaş

Döviz Haberleri

Investing.com duyarlılık endeksi raporu: Dolar uzun pozisyonları azaldı

Investing.com duyarlılık endeksi raporu: Dolar uzun pozisyonları azaldı

Investing.com duyarlılık endeksi raporu: Dolar uzun pozisyonları azaldı

Investing.com – Pazartesi günü yayınlanan Investing.com haftalık duyarlılık endeksi raporu, Amerikan doları için uzun pozisyonların bu hafta azaldığını gösterdi.

Rapora göre yatırımcıların 39,5%’lik kısmı EUR/USD paritesinde uzun pozisyon tercih etti. Geçtiğimiz hafta bu oran 37,8% olarak belirlenmişti.

Bu sırada yatırımcıların 38,0%’lik kısmı GBP/USD için uzun pozisyon tercih etti. Geçtiğimiz hafta bu oran 41,3% olarak belirlenmişti.

Diğer yandan USD/JPY için uzun pozisyon tercihi 39,1%’den 37,1%’e gerilerken USD/CHF için uzun pozisyon tercihi 47,3%’ten 43,2%’ye geriledi.

USD/CAD için uzun pozisyon tercihi 37,3%’ten 42,5%’e yükseldi. AUD/USD için uzun pozisyon tercihi 49,2%’den 46,0’a gerilerken NZD/USD için bu tercih 44,6%’dan 45,5%’e yükseldi.

Emtia piyasalarında ise altın için uzun pozisyon tercihi 54,9%’dan 60,2%’ye yükseldi.

Rapor, aynı zamanda yatırımcıların 34,8%’lik kısmının S&P 500 için uzun pozisyon tercih ettiğini gösterdi. Geçtiğimiz hafta bu oran 37,5% olarak belirlenmişti.

Investing.com endeks serisi, kurum içinde geliştirilmiş olup vadeli işlem piyasaları ve Tezgâh Üstü Piyasa (OTC) sağlayıcılarından toplanan bilgilerle, tüm uzun ve kısa pozisyonlar için ölçmektedir.

50% ile 70% arasındaki ölçüm, seçili araç için boğa piyasası anlamına gelirken 30% ile 50% arasındaki ölçüm ayı piyasası anlamına gelir. 70% üzerindeki ölçüm Aşırı Alım (Overbought) anlamına gelirken 30%’un altındaki ölçüm Aşırı Satış (Oversold) anlamına gelmektedir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/investing.com-duyarl%C4%B1l%C4%B1k-endeksi-raporu:-dolar-uzun-pozisyonlar%C4%B1-azald%C4%B1-100482

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla