Paylaş

Döviz Haberleri

Önümüzdeki dönemde faizin, kurların ve enflasyonun aşağı yönlü bir trend içine girmiş olduğunu göreceğiz-Davutoğlu

Önümüzdeki dönemde faizin, kurların ve enflasyonun aşağı yönlü bir trend içine girmiş olduğunu göreceğiz-Davutoğlu

Önümüzdeki dönemde faizin, kurların ve enflasyonun aşağı yönlü bir trend içine girmiş olduğunu göreceğiz-Davutoğlu

ANKARA, 5 Nisan (Reuters) – Başbakan Ahmet Davutoğlu önümüzdeki dönemde faizin, kurların ve enflasyonun aşağı yönlü bir trend içine girmiş olacağını söyledi.

Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Davutoğlu, “İnşallah enflasyonla birlikte faiz de aşağı doğru bir trend içine girecek. Faiz ve enflasyonun birbirini yukarı doğru (itme)etkisi tersine (dönecek). Önümüzdeki dönemde faizin kurların ve enflasyonun birlikte aşağı bir trend içine girmiş olduğunu göreceğiz” dedi ve ekledi:

“Mart ayı enflasyon oranı bizlere çok güzel bir mesaj verdi ve piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Mart ayında yüzde 7.46 seviyesinde gerçekleşen yıllık enflasyon son 7 ayın en düşük seviyesidir. 34 yıl aradan sonra tek haneli rakamlara indirdiğimiz enflasyonu daha da aşağı çekmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Tüketici fiyatları enflasyonu Mart’ta beklentilerin aksine gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyonun yüzde 8.78’den Mart’ta yüzde 7.46’ya geriledi. bu düşüşün yeni TCMB Başkanı kim olursa olsun TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında indirim olabileceği beklentileri kuvvetlendirdiğini ve siyasi kanattan da faiz indirimleri konusunda istekliliğin daha çok dile getirilebileceğini söylemişlerdi. yılının son çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 5.7, yılın tamamında da yüzde 4 büyüme gerçekleştiğini hatırlatan Davutoğlu, bu büyümenin seçim şartlarında gerçekleştiğine dikkat çekti ve “Siyasi istikrar ekonomik istikrar ve kalkınmayı beraberinde getiriyor” dedi.

Davutoğlu 2015 yılında yaklaşık 700,000 kişiye, krizden bu yana yaklaşık 6.5 milyon kişiye ilave istihdam sağlandığını da belirterek “2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak” dedi. (Haberi bildiren Ercan Gürses, haberi yazan Nevzat Devranoğlu; Redaksiyon Ebru Tuncay)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/%C3%B6n%C3%BCm%C3%BCzdeki-d%C3%B6nemde-faizin,-kurlar%C4%B1n-ve-enflasyonun-a%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1-y%C3%B6nl%C3%BC-bir-trend-i%C3%A7ine-girmi%C5%9F-oldu%C4%9Funu-g%C3%B6rece%C4%9Fiz-davuto%C4%9Flu-96721

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla