Paylaş

Döviz Haberleri

PİYASALAR-Dolar/TL 3.50 civarında iki ayın en düşük seviyelerinde; BIST-100’de pozitif açılış bekleniyor

PİYASALAR-Dolar/TL 3.50 civarında iki ayın en düşük seviyelerinde; BIST-100’de pozitif açılış bekleniyor

PİYASALAR-Dolar/TL 3.50 civarında iki ayın en düşük seviyelerinde; BIST-100’de pozitif açılış bekleniyor

(BIST açılış beklentisi eklendi)

İSTANBUL, 22 Ağustos (Reuters) – Dolar/TL’nin uzun süredir beklenen psikolojik seviye olan 3.50’nin altına dün inmesinin ardından, bugün güne yaklaşık iki ayın en düşük seviyesinde yatay başladı. Bankacılar piyasalarda Hazine’nin düzenleyeceği ihalelerin izleneceğini söylediler.

Türk hisse senetleri piyasasında ise, TL’deki değer kazancının da etkisiyle iyimser havanın sürmesi ve pozitif açılış bekleniyor.

BIST-100 endeksinde dün gözlenen yükselişte TL’deki güçlenme ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in seçimlerin zamanında yapılacağı ve hükümetin yapısal reformlara odaklanacağı açıklamaları etkili olduğu belirtiliyor.

Asya borsaları bu sabah Wall Street’deki ılımlı kazanımlardan destek bularak yükselirken, yüksek maden fiyatları bazı bölgesel piyasaları destekledi.

BIST-30 endeksinin Ağustos sonu vadeli kontratları XU030c1 ilk işlemlerde yüzde 0.2 yükselişle hareket ediyor.

İş Yatırım’dan yapılan değerlendirmede, “Asya borsaları ve ABD vadeli piyasaları Borsa İstanbul’da yukarı yönlü seyrin devam edeceğine işaret ediyor. Ancak dünkü hızlı yükseliş sonrasında kar satışı gelebileceği unutulmamalı” denildi.

Hazine ihalelerin izleneceği bugün iki yıllık gösterge olan 15 Mayıs 2019 itfalı 6 ayda bir yüzde 5.55 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvil yeniden; 11 Ağustos 2027 itfalı, 6 ayda bir yüzde 5.25 kupon ödemeli sabit kuponlu 10 yıllık yeni gösterge tahvil ilk kez ihraç edilecek.

Ağustos ayında toplam 6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 6.4 milyar TL’si piyasadan olmak üzere toplam 8.7 milyar TL’lik iç borçlanma programlayan Hazine bugün düzenleyeceği iki ihale ile Ağustos programını da tamamlayacak.

Bankacılar bu haftanın en önemli gündem maddesini ise 24-26 Ağustos’ta yapılacak olan Jackson Hole toplantıları olacağını ifade ediyor. Her ne kadar ECB ve Fed başkanlarının para politikasına ilişkin güçlü bir sinyal vermesi beklenmese de, açıklamalar yakından takip edilecek.

Uzmanlar, Fed yetkilileri arasında düşük enflasyon endişelerinin yaygın olduğunu gösteren tutanakların ardından Yellen’in piyasalara yön verecek bir açıklama yapmasının beklenmediğini belirtiyorlar. ECB Başkanı Mario Draghi ise konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre, para politikası hakkında yeni mesajı vermeyecek.

Yaklaşık bir aydır 3.50-3.55 bandında sıkışık bir seyir izleyen dolar/TL dün 27 Haziran’dan bu yana en düşük olan 3.4920’ye kadar geriledi. Analistler 3.50 civarının genel olarak lokaller açısından alım fırsatı olarak görüldüğünü, dolayısıyla bu seviyenin altında kalıcılığın çok da kolay olmadığını belirtiyor. Dün günü 3.4975 civarında tamamlayan dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah da güne anlamlı bir değişim yaşamayarak saat 0823’te 3.4966/3.4990 seviyesinde işlem görüyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.8110/3.8138, euro/TL ise 4.1249/4.1285 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.74 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.63 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.66 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.61 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/piyasalardolartl-350-civarnda-iki-ayn-en-dusuk-seviyelerinde-bist100de-pozitif-acls-bekleniyor-501450

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla