Paylaş

Döviz Haberleri

Sterlin dolar karşısında kayıplarını artırdı

Sterlin dolar karşısında kayıplarını artırdı

Sterlin dolar karşısında kayıplarını artırdı

Investing.com – Brexit sonrası sert düşüş yaşayan Sterlinin kayıplarını telafi etmesi fazla zaman almadı ve GBPUSD paritesinden örnek verecek olursak 1,20’lerden tekrar 1,32’ye doğru toparlanma yaşandı.

Sterlinin toparlanmasının İngiltere ekonomisine de çok pozitif yansımadığı görülüyor, en nihayetinde ülke para biriminin artması kullanımını azaltıyor.

Bugün açıklanan TÜFE ve ÜFE’nin beklenti altında kalmasında sterlindeki yükselişin etkisi de hissedildi.

TÜFE Temmuz’da aylık bazda %0,1 düşüş yaşarken yıllık bazda da geçen yılki %2,6 seviyesini korudu. TÜFE’nin değişim göstermemesi ile düşüşe geçen sterlin, ABD perakende satışların yılın en yüksek seviyesinde artış göstermesi ile kayıplarını genişletti ve GBP/USD paritesi 1,2780’den 1,2645’e kadar geriledi.

ABD perakende satışların %0,6 ile beklentileri aşması Dolara destek sağladı ve dolar dün başladığı yükselişini bugün hızlandırdı.

Hatırlanacağı üzere İngiltere Merkez Bankası da Fed gibi %2,0 enflasyon hedefine ulaşma çabasında. Son verilere karşılaştırdığımızda son gelen ABD enflasyon hayal kırıklığı yaratmış ve piyasalarda faiz beklentilerini de düşürmüştü, ancak bugünkü perakende satışlar gelecek enflasyon verisine olan umudu arttırdı diyebiliriz.

İngiltere tarafında ise daha yavaş bir ilerleme olduğunu görüyoruz, dolayısıyla İngiltere Merkez Bankası’nın bu veriler sonrasındaki tutumu da yakından takip edilecektir.

Yarın açıklanacak tutanakları ve haftanın devamında Fed yetkililerinden gelecek şahin açıklamaların dolara destek sağlaması durumunda GBPUSD paritesinde bir miktar daha geri çekilme yaşanabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/sterlin-dolar-karssnda-kayplarn-artrd-500890

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla