Paylaş

Döviz Haberleri

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Mayıs’ta 99.14’e geriledi

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Mayıs’ta 99.14’e geriledi

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Mayıs’ta 99.14’e geriledi

ANKARA, 6 Haziran (Reuters) – Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK), Mayıs ayında 99.14’e yükseldi.

TCMB tarafından yayınlanan endeks Nisan ayında 101.76’ya yükselerek bir yılın en yüksek değerini almıştı.

Endeks Eylül ayında, gerilediği 2003 başından beri en düşük seviye olan 90.51’den sonra genel olarak yükseliş yönlü bir seyir izlemiş, Mart ayında ise 100.93 değerini almıştı.

Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye’nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Denklemde reel efektif kurun azalışı TL’nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/t%C3%BCfe-bazl%C4%B1-reel-efektif-d%C3%B6viz-kuru-endeksi-may%C4%B1s’ta-99.14’e-geriledi-101666

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla