Paylaş

Döviz Haberleri

Yeni haftada Dolar, Euro, Lira ve Altın’da yön ne olacak?

Yeni haftada Dolar, Euro, Lira ve Altın’da yön ne olacak?

Yeni haftada Dolar, Euro, Lira ve Altın’da yön ne olacak?

Investing.com – Geçtiğimiz haftanın en hareketli günü Cuma idi ve Fed Başkanı Yellen’in faiz artışı ve bütçe azaltılmasına dair yorumlardan kaçınması ile dolar günü sert kayıpla kapattı.

Cuma günü Fed Başkanı Yellen’den beklenen açıklama gelmezken, Fed yönetim kurulu üyesi Jerome Powell, ise zayıf enflasyonun faiz artışında sabırlı davranmaya neden olduğunu belirtti.

ECB Başkanı Draghi ise, ‘güçlü euro’ konusunda çekimser kaldı ve enflasyonun henüz sürdürülebilir seviyede olmadığını ifade etti.İki başkanın açıklamalarının ardından dolar haftayı düşüşle kapatırken euro ise değerlendi. EUR/USD paritesi 1,1950 seviyesine kadar yükseldi.

2 Mayıs’ta 91,95 dip seviyesinden sonraki en düşük seviye olan 92,36 seviyesi ile yeni haftaya başlayan Dolar Endeksi (DXY) üzerindeki Trump baskısı da devam ediyor.
ABD Başkanı Trump’ın terörle mücadele danışmanı Sebastion Gorka, hafta sonu görevinden ayrıldığını duyurdu. Trump kadrosundaki yaprak dökümünün devam etmesi, hali hazırda Fed ile değer kaybı yaşayan dolardaki baskıyı artırıyor.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvim sakin, haftanın en önemli verisi Cuma günü açıklanacak olan istihdam rakamları olacak.

Geçtiğimiz hafta dolar karşısında en iyi performansı Türk Lirası gösterdi ve USD/TRY paritesi, 3,4340’a kadar gerileyerek yılın en düşük seviyesini gördü.

Geçtiğimiz hafta hem sert düşüş yaşayan doların bu hafta kayıplarını telafi etmesi için verilerin beklentileri aşması gerekiyor, ancak olumlu veriye rağmen Trump tarafındaki baskı devam edebilir.

Hafta başında paritelerdeki ilk seviyeler ise şöyle:

EUR/USD: Asya seansı açılışı ile 1,1960 seviyesinden hafif geri çekilme yaşanıyor, ancak şimdilik 1,19 tabanı korunuyor. Geçen haftaki sert yükselişin ardından yaşanacak olası düşüşlerde 1,18 ilk destek seviyesi.

Ons Altın: Dolardaki kayıp ve eurodaki yükseliş ile 1,290$ üzerine atak gösteren Ons Altın’da gün içi alımların devam etmesi durumunda 1,300$ direnci tekrar test edilebilir, ancak daha önceki denemelerinde bu direnç üzerinde tutunamayan fiyatlarda tekrar 1,285$-1,280$ aralığına gerileme yaşanabilir.

USD/TRY: Yılın en dip seviyesini görmesinin ardından yeni haftaya 3,4340 seviyesinden yükselişle başlayan kurda gün içi alımların devam etmesi durumunda 3,4550-3,46 aralığına doğru yükseliş yaşanabilir. Paritedeki sert kayıpların ardından tekrar yükseliş için ilk olarak 3,50 direncinin kırılması gerekiyor.

EUR/TRY: Geçtiğimiz hafta 4,09 seviyesine gerileyen parite, yeni haftaya 4,10 üzerinde başladı, ancak euronun haftanın ilk işlem gününde gerileme yaşaması ile kurda tekrar 4,09-4,0850 aralığına doğru düşüş yaşanabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/yeni-haftada-dolar,-euro,-lira-ve-alt%C4%B1n’da-y%C3%B6n-ne-olacak%20-501911

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla