Paylaş

Döviz Haberleri

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlik, PPK ve Fed endişeleri ile 3 seviyesinin üzerinde

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlik, PPK ve Fed endişeleri ile 3 seviyesinin üzerinde

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlik, PPK ve Fed endişeleri ile 3 seviyesinin üzerinde

(Görüş, bono verileri ve ayrıntılar eklendi)

İSTANBUL, 24 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL, yeni ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine yönelik belirsizlik ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentilerinin yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın biri yakın zamanda olmak üzere bu yıl içinde iki kez faiz artıracağı endişelerinin baskısıyla bu sabah 3.00 seviyesinin üzerinde.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pazar günü seçilmesinin hemen ardından hükümeti kurmakla görevlendirdiği AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım ile bugün saat 1030’da Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya gelecek.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre görüşmede Yıldırım’ın hükümet listesini sunması ve Erdoğan’ın onayının ardından açıklanması bekleniyor. dün yayınlanan bir analizde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in görevde kalıp kalmayacağı konusunda henüz karar alınmadığı ve “her türlü sürprizin” olabileceği belirtilmiş, Erdoğan ve Yıldırım arasında yapılacak görüşmede durumun netleşeceği ifade edilmişti. Şimşek’in yeni kabinede de yer alması halinde, piyasaların buna olumlu tepki vereceğini, tersi bir durumda ise negatif yönlü fiyatlama görülebileceğine dikkat çekiyor.

TL’de son dönemde görülen değer kaybına rağmen, yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde 6.6 seviyesine kadar gerilemesinin desteği ve hükümet kanadından faiz indirim çağrılarının devam etmesiyle Merkez Bankası’nın (TCMB) Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, koridorun üst bandında faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

Ekonomi yönetimine ilişkin belirsizliğin bir risk unsuru olarak önplana çıktığı bir ortamda Fed’in ilki Haziran ayında olmak üzere bu yıl içinde iki artırıma gidebileceği beklentileriyle global bazda güçlenen dolar karşısında TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha fazla değer kaybetmesine neden oluyor.

Bu çerçevede TCMB’nin yapacağı 50 baz puan ve üzerinde bir indirimin de piyasalarda baskıyı artırabileceği belirtiliyor.

Öte yandan ekonomistlerin indirim beklentileri 50 baz puan civarında yoğunlaşıyor.

Reuters’ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 11 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, dört katılımcı 25 baz puan indirim beklerken, üç katılımcı değişiklik öngörmüyor. Stratejisti ‘dan Timothy Ash, bu sabahki notunda, “Kabinede Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek veya diğer reformcuların olmaması halinde TL’de zayıflık görebiliriz ki bu da TCMB’nin faiz indirimleri için elini zorlaştıracaktır. Binali Yıldırım’ın en azından Erdoğan başkanlık sistemini garantileyene kadar reformlara devam edeceğini göstermek için Şimşek’in kalacağını düşünüyorum” dedi.

Dün saat 1709’da 2.9891/2.9908 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 27 Ocak’tan bu yana en yüksek olan 3.0035’e kadar yükseldikten sonra saat 0912’de 3.0000/3.0004 seviyesinde.

Dün 3.1676/3.1696 seviyesinde olan sepet bazında TL TRYBASKETD3= bu sabah 3.1847/3.1862, 3.3469/3.3487 civarında olan euro/TL ise 3.3672/3.3696 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.42, valörde son işlemde yüzde 10.40 seviyesindeydi.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.77, valörde son işlemde yüzde 9.72 seviyesindeydi.

Yatırımcıların önümüzdeki haftalarda Fed tarafından bir faiz artışına gidilebileceği endişelerinin artması üzerine Asya borsaları bugün 10 haftanın en düşük seviyelerini görürken, dolar değer kazandı.

Fed yetkililerinden dün gelen açıklamalarda Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker veriler zayıflamadığı sürece Haziran ayında bir faiz artışının uygun olduğunu söylerken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard da faizleri çok uzun süre düşük seviyelerde tutmanın mali istikrarsızlığa yol açacağını ifade etti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/yenileme-1-bono-fx-dolar-tl-ekonomi-y%C3%B6netimine-ili%C5%9Fkin-belirsizlik,-ppk-ve-fed-endi%C5%9Feleri-ile-3-seviyesinin-%C3%BCzerinde-100543

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla