Paylaş

Ekonomi Haberleri

Aygaz Bilanço Analizi

Aygaz Bilanço Analizi

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Aygaz (IS:AYGAZ) Bilanço Analizi aşağıda yer almaktadır:

Aygaz’ın 2017 yılı ikinci çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %81,8 oranında artarak 168,5 mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 152mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 155mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, operasyonel karlılığın beklentimizin oldukça altında kalmasına karşın, Tüpraş’ın karının beklentimizin üzerinde gerçekleşmesine bağlı olarak özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan elde edilen gelirlerin (Aygaz Tüpraş’ta %10,2 dolaylı paya sahip) beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Şirketin ikinci çeyrek satış gelirleri satış miktarındaki bir önceki yılın aynı dönemine göre %4’lük artış ve satış fiyatlardaki yükselişe bağlı olarak %22,5 oranında artarak 1.881mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan satış maliyetlerindeki artışın satış gelirlerinden yüksek olmasına bağlı olarak brüt kar %25,6 oranında gerileyerek 144mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı da %12,6’dan %7,7’ye gerilemiştir. Diğer taraftan, operasyonel giderlerdeki %2,4’lük düşük artışa FAVÖK’ü %53,8 oranında azalarak 44,9mn TL’ye gerilemiştir. Buna bağlı olarak da FAVÖK marjı %6,3’ten %2,4’e gerilemiştir. Diğer taraftan, Tüpraş’ın bir önceki yılın aynı çeyreğine göre çok iyi performans göstermesine bağlı olarak bu çeyrek olumlu katkısı çok yüksek olmuş ve iştiraklerden gelirler bir önceki yılın aynı dönemindeki 35,6mn TL’den 151mn TL’ye yükselmiştir. Bu durum Aygaz’ın net dönem karının 2Ç2016’daki 92,7mn TL’den 168,5mn TL’ye yükselmesinde ana etken olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirketin ilk yarı karı 326mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %106 artış kaydetmiştir.

Aygaz’ın hedef hisse fiyatını, ikinci çeyrek gerçekleşmeleri ardından, Tüpraş’ın tahmini değerinde yapmış olduğumuz artışın etkisiyle, Aygaz’la ilgili yapmış olduğumuz aşağı yönlü güncellemelere karşın, 16,47TL’den 17,79TL’ye yükseltiyoruz. Aygaz için daha önceki “EKLE” önerimizi ise koruyoruz.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

https://www.ziraatyatirim.com.tr/

***

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/aygaz-bilanco-analizi-500488

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla