Paylaş

Ekonomi Haberleri

BoE Başkanı Carney – BoE, Brexit gizlilik dönemini kırabilir

BoE Başkanı Carney – BoE, Brexit gizlilik dönemini kırabilir

BoE Başkanı Carney – BoE, Brexit gizlilik dönemini kırabilir

Investing.com – İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney Salı günü İngiltere Merkez Bankası’nın 23 Haziran seçim dönemi öncesi gizlilik dönemi planı olduğunu ancak Brexit risklerinin Para Politikası Kurulu’nun 16 Haziran’da alacağı kararı etkilemesi sebebiyle bunu kırabileceklerini belirtti.

Carney, İngiltere Merkez Bankası’nın gizlilik dönemi olarak bilinen ve vatandaşların Cuma gününden itibaren referandum ile yorum yapmasını yasaklayan dönemi 16 Haziran’da alınacak karar ile kırmaları gerekebileceğini belirtti.

Ancak Carney, İngiltere Merkez Bankası’nın halihazırda Brexit belirsizliği gibi çeşitli riskleri göz önüne aldıklarını ve kişisel görüşünün 16 Haziran’da herhangi bir yeni karar alınmayacağı yönünde olduğunu ifade etti.

Carney ile birlikte konuşan Para Politikası Kurul Üyesi Martin Weale, İngiltere Merkez Bankası’nın Brexit ile ilgili tahminlerinin kısa vadede büyüme ve enflasyona yönelik sert darbe vuracağı yönünde olduğunu belirtti.

PPK Üyesi Gertjan Vleighe ve İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ben Broadband de aynı şekilde AB’den ayrılmanın büyümeyi yavaşlatacağı, enflasyonu yükselteceği ve dövizin düşüşüne sebep olacağını belirtti.

Carney, “Finansal Politika Komitesi’nin görüşü de Brexit’in finansal kararlılığa dair en büyük dahili risk olduğu yönünde” dedi.

Carney, İngiltere Merkez Bankası’nın referandum ile ilgili politik görüş sergilemediğini belirtti ve bankanın İngiltere’nin AB’de kalmayı seçmesi veya seçmemesi fark etmeksizin ülkenin enflasyon hedefine ulaşacağını belirtti.

Sterlin, İngiltere’den gelen AB referandum anket sonuçları sonrası değer kazandı. AB’de kalma yönünde oy kullanacakların oranı 55% iken, bölgeden ayrılmak isteyenlerin oranı 42%.

GBP/USD 1,4575 seviyesinden işlem görüyor.

EUR/GBP 0,7670 seviyesinden işlem görüyor. GBP/JPY ise 159,84 seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/boe-ba%C5%9Fkan%C4%B1-carney—boe,-brexit-gizlilik-d%C3%B6nemini-k%C4%B1rabilir-100584

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla