Paylaş

Ekonomi Haberleri

BoE, faiz oranları konusunda görüş ayrılığına düşebilir

BoE, faiz oranları konusunda görüş ayrılığına düşebilir

BoE, faiz oranları konusunda görüş ayrılığına düşebilir

Investing.com – İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe gününün ilerleyen saatlerinde para politikası ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmaması bekleniyor ancak yatırımcılar, yapılacak oylamayı büyüme beklentilerinin azaldığına dair öngörüler sebebiyle yakından takip edecek.

Beklentiler, İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi’ndeki dokuz üyenin de faizleri 0,5% seviyesinde tutma konusunda oybirliği sağlamaları yönünde.

Para Politikası Komitesi, saat 14.00’te kararını açıklayacak.

Oxford Ekonomi Danışmanı Martin Beck, Nisan ayındaki zayıf faaliyete dikkat çekti ve ikinci çeyrekte olası bir yavaşlamanın meydana gelebileceğini belirtti.

Beck “Faiz indirimi ile ilgili kesin olan bir şey, artık daha yakın göründüğüdür” dedi.

Para Politikası Komitesi eski üyesi Danny Blanchflower, BoE politikacılarının daha fazla genişlemeye yönelmesi gerektiklerini belirtti.

Blanchflower, Çarşamba günü attığı bir Tweet’inde “yarın 50 baz puanlık düşüşe oy verirdim” dedi ve önceki gün imalat üretiminde gerçekleşen resesyona, 23 Haziran’daki AB referandumuna ve hizmet ile inşaat sektöründeki gelişmelere dikkat çekti.

Uzmanlar, İngiltere Merkez Bankası’nın 2016 büyüme tahminlerini 2,2%’den 1,8%’e, 2017 için büyüme tahminlerini ise 2,3%’ten 2,2%’ye çekmesini bekliyor.

Bir sonraki faiz hareketinin hala artış yönünde olması bekleniyor

Reuters’ın ekonomistler arasında yaptığı ankete göre ekonomistler, bir sonraki faiz hareketinin artış yönünde olmasını ve gelecek yıl başında gerçekleşmesini bekliyor.

Uzmanlar, bu artışın ardından 2017’nin üçüncü çeyreğinde 25 baz puanlık artış bekliyor.

Finans piyasaları 2019 sonuna kadar kendilerini fiyatlamayacak.

Carney’in Brexit’e odaklanması bekleniyor

Birçok piyasa uzmanı, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in 14.45’te yapacağı basın toplantısında Brexit’e odaklanmasını bekliyor.

Carney, geçtiğimiz hafta AB referandumunun İngiltere ekonomisinin karşılaştığı ne büyük ekonomik risk olduğunu belirtmişti.

Carney, geçtiğimiz perşembe Stockport Express’e verdiği röportajda “Kısa vadede ekonomi yavaşlıyor gibi görünüyor, bu durumun referandum ile ilgili olduğu görüşündeyiz” dedi.

Reuters anketine göre Carney’in görüşleri, birçok ekonomist tarafından paylaşılmakta.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/boe,-faiz-oranlar%C4%B1-konusunda-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9F-ayr%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1na-d%C3%BC%C5%9Febilir-99708

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla