Paylaş

Ekonomi Haberleri

Borsada Yabancı Takası, Gezi Olayları Öncesine Yükseldi

Borsada Yabancı Takası, Gezi Olayları Öncesine Yükseldi

Borsada Yabancı Takası, Gezi Olayları Öncesine Yükseldi

Takasta var olan hisselerin yabancı mülkiyetindeki payını gösteren yabancı takas oranı, Gezi olaylarının başladığı Mayıs 2013 öncesi seviyeye yükseldiği görüldü.

Mayıs 2013’te yüzde 65-66 bandında olan yabancı takas oranı, Gezi olaylarının başlamasının ardından düşüşe geçerek yüzde 61’e kadar gerilemişti. Geçen süre içerisinde dalgalı bir seyir izlemesine karşın toparlanan yabancı takas oranı, yüzde 65 seviyelerinin üzerini görmesinin ardından Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası yüzde 62,19 seviyesine indi.

Uzmanlar, darbe girişiminin ardından ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin Türkiye’nin CDS’lerinde gerilemeye neden olduğunu ve yabancı yatırımcıya güven verdiğini, bunun da yabancı takas oranının artmasını sağladığını belirterek, yabancı takas oranının yüzde 67’nin üzerine yerleşmesi durumunda Borsa İstanbul’da yeni rekorların görülebileceğini kaydetti.

AA

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/borsada-yabanc-takas-gezi-olaylar-ncesine-yukseldi-501703

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla