Paylaş

Ekonomi Haberleri

Brexit kaygıları sterlin üzerinde baskı oluşturuyor

Brexit kaygıları sterlin üzerinde baskı oluşturuyor

Brexit kaygıları sterlin üzerinde baskı oluşturuyor

Investing.com – Sterlin, İngiltere’nin AB üyeliği ile ilgili olarak 23 Haziran’da gerçekleşecek referandum öncesi yayınlanan anketlerin etkisiyle değer kaybetti.

YouGov Times anketleri, İngilizlerin 41%’inin AB’den ayrılmak istediğini, aynı şekilde 41%’lik kısmının da eşit şekilde bölgede kalmayı tercih ettiğini belirtti.

Ayrıca YouGov Handelsblatt anketi de 40%’lık oranda beraberlik sağladı.

İki anket, OECD’nin Çarşamba günü İngiltere’nin AB’den ayrılması üzerine kurulu tüm senaryoların İngiliz ekonomisine ciddi zarar vereceğini gösterdi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Çarşamba günü küresel ekonominin “düşük büyüme tuzağına” takıldığını belirtti ve 34 üye ülkenin büyüme tahminlerini 2,2%’den 1,8%’e düşürdü. 2017 için büyüme tahminlerini ise 2,3%’ten 2,1%’e çekti.

İngiltere’nin yıllık büyüme tahminleri de 2,2%’den 1,8%’e düştü. Kurum, 2017 için İngiltere’nin büyüme tahminlerini 2,3%’ten 2,1%’e çekti.

Hesaplamalara göre İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde, 2020 yılında GSYİH 3%, 2030 yılında ise 5% daha düşük olacak.

Sterlin, Amerikan doları karşısında iki haftanın en düşük seviyesinden işlem görüyor. GBP/USD 0,37% düşüşle 1,4429 seviyesine gerilerken EUR/GBP 0,85% artışla 0,7735 seviyesine yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/brexit-kayg%C4%B1lar%C4%B1-sterlin-%C3%BCzerinde-bask%C4%B1-olu%C5%9Fturuyor-101306

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla