Paylaş

Ekonomi Haberleri

Çarşamba günü piyasalara dair gereken 5 şey

Çarşamba günü piyasalara dair gereken 5 şey

Çarşamba günü piyasalara dair gereken 5 şey

Investing.com – İşte 6 Eylül Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 şey:

1. Kuzey Kore gerilimi sırasında Dolar düşüyor, altın yükseliyor

Kore yarımadasında tırmanan gerilimler sırasında Dolar Çarşamba günü de diğer majör dövizler karşısında kaybetmeye devam etti.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin Pazar günkü nükleer denemesini takiben, Kore yarımadasındaki tehlikenin “kontrolden çıktığını” söyledi.

Rusya’dan Vladmir Putin Çarşamba günü Pyongyang’ın hareketlerini kınadı ancak çözümün yalnızca diplomatik yollarla mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,11 düşerek 92,18 oldu.

Jeopolitik gerilimler küresel piyasaları uçurumun kıyısında tuttu. Dow İşçi Bayramı’ndan sonraki ilk gün yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesiyle 200 puandan fazla bir düşüş yaşadı.

Altın fiyatları Çarşamba günkü son bir yıldaki en yüksek değerinden biraz aşağıdaydı. Kore yarımadasındaki gerilimden nasibini alıyor.

Altın Aralık ayı kontratında, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde %0,03 artarak 1.345,00$ oldu.

2. ISM imalat dışı PMI ve Bej Kayıtlar yaklaşıyor

Önceki oturumda bir yığın veri Çin’den Avrupaya olan hizmet sektörü faliyetlerinin Auğustos ayında zinde olmayı sürdürdüğünü belirtti. ABD saat 19.00’da ISM imalat dışı PMI endeksini açıklayacak. Ekonomistlerin tahmini hizmet sektöründeki genişleme önceki işlemlerdeki 53,9’dan 55,4’e toparlanacağı yönünde.

Ayrıca, Fed saat 21.00’de Bej Kayıtlarını açıklayacak. Bu kayıtlar her 12 Fed kolunun ekonomik durumunu gösteriyor.

3. Küresel hisseler Kuzey Kore’nin etkisiyle düşük seyrediyor

Küresel piyasalar Çarşamba günü oldukça düşük seyretti. Piyasanın sinirleri jeopolitik gerilimler dolayısıyla gergin olmayı sürdürdü.

ABD vadeli işlemleri Çarşamba günü durgun bir açılışla dikkat çekti. Önceki oturumda Dow’daki 200 puandan fazla düşüşten sonra hisseler bugün nefes aldı. Saat 12.56’da değer şirket hisselerinden Dow vadeli işlemleri %0,04 arttı. S&P 500 vadeli işlemleri %0,02, Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,18 arttı.

Öte yanda, Avrupa borsaları art arda üçüncü kayıp gününü yaşadı. Alman fabrika siparişlerinin zayıf durumu jeopolitik gerilimlere eklendi ve yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kararı öncesinde tedbirli bir duruş gösterdi. Saat 12.57’de Euro Stoxx 50 %0,15, DAX %0,03 ve FTSE 100 %0,54 değer kaybetti.

Bunların öncesinde, Asya hisseleri çoğunlukla düşük kapattı. Japon Nikkei 225 ve Güney Koreli KOSPI tetikte olmayı sürdürdü. Çin’in Şangay Bileşimi ufak çaplı kazançlar elde edebildi.

4. Petrol yükselmeye devam etti, dikkatler envanterlere kaymış durumda

Önceki oturumda %3 canlanmasından sonra petrol fiyatları Çarşamba günü yükselişine devam etti. Harvey’in arz ve talepte nasıl bir etki yarattığını tartmak için yatırımcılar ABD ham petrol ve refine üretim depolarının haftalık verilerini bekliyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü saat 23.30’da haftalık raporunu yayınlayacak.

Enerji Bilgilendirme Dairesi petrol stoklarının yaklaşık 4,7 milyon varil olduğu tahminleri ışığında Perşembe günü resmi verileri yayınlayacak.

Rapor İşçi Bayramı’ndan dolayı normalden bir gün sonra açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,47 kazanarak 48,89$ olurken, Brent petrol %0,86 artarak 53,84$ oldu.

5. Kanada Bankası oran kararı

Kanada Bankası’nın faiz oranı kararı Çarşamba günü saat 17.00’de görülecek. Birçok uzmanın tahmini merkez bankasının benchmark oranını %0,75’de tutacağı yönünde.

Kanada Bankası Temmuz ayındaki son oturumunda son yedi yıldaki ilk faiz artırımı gerçekleştirmişti ve gelecek hamleler için kapıyı açık bırakmıştı.

Yatırımcılar yılın sonuna kadar en azından bir faiz artırımı daha gerçekleşeceğine inanıyor ve 2018’de de en az bir tane daha bekliyor.

Geçtiğimiz ay Kanada ekonomisinin ikinci çeyrekte %4,5’lik bir hızlanma yaşamasından sonra faiz artırımı ihtimali bu haftanın başında %41 oranında arttı. Yedili Grup ülkeleri arasında başı çekiyor.

Yine de, birçok ekonomist, bir sonraki faiz artırımının bankanın Ekim ayı toplantısında geleceğini öngörüyor.

Bu sırada, USD/CAD %0,07 artarak 1,2385 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/arsamba-gunu-piyasalara-dair-gereken-5-sey-502484

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla