Paylaş

Ekonomi Haberleri

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Investing.com – 18 Mayıs Çarşamba günü için piyasalarla ilgili bilmeniz gereken beş önemli olay:

1. Fed tutanakları, yetkililerin Haziran ayı faiz artışını gündemde tutmaları sebebiyle merakla bekleniyor

Piyasa katılımcıları, bu akşam saat 21.00’de yayınlanacak Fed toplantı tutanaklarını, yetkililerin Haziran ayında faiz artışı olabileceğini belirtmeleri sebebiyle merakla bekliyor.

Salı günü Fed yetkililerinin bu yıl içinde iki veya üç faiz oranı artışı beklediklerini belirtmelerinin ardından Wall Street’te değer kaybı, Amerikan dolarında ise değer artışı gerçekleşti.

Federal fon, Haziran ayında faiz artış ihtimalinin 15% olduğunu belirtti. CME Group (NASDAQ:CME), faiz artış beklentilerinin düşmesine rağmen toplantıların hala bir amacı olduğunu piyasalara hatırlatmak için bu yorumların yapıldığını belirtti.

2. Japonya beklenenden güçlü büyüme verileri sonrası resesyondan kurtuldu

Japonya, ilk çeyrek GSYİH’de yıllık artışın 1,7% (çeyreklik bazda 0,4%) oranında gerçekleştiğini bildirmesinin ardından piyasaları şaşırttı. Beklentiler, çeyreklik bazda büyümenin 0,4% oranında olacağı yönündeydi.

Piyasaların dikkati Başbakan Shinzo Abe’nin satış vergisini 8%’den 10%’a çıkarma planlarında.

Nikkei, Abe’nin vergi artışını zaten ertelediğini, bu kararını G7 toplantısı sonrasında açıklayacağını belirtti.

3. Petrol yatırımcıları resmi stok raporunu bekliyor

Petrol fiyatları Çarşamba günü stok raporları öncesi yedi ayın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Salı günü piyasaların kapanışının ardından Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD’de ham petrol stoklarının 1,2 milyon varil düştüğünü belirtti.

ABD Enerji Bilgi Bakanlığı, saat 17.30’da haftalık ham petrol stok raporunu yayınlayacak.

ABD’de ham petrol stokları 0,04% düşüşle 48,30 dolara geriledi. Brent petrol ise 0,10% düşüşle 49,22 dolara geriledi.

4. Avrupa verileri merkez bankalarına sinyaller veriyor

İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi, Mart ayına kadar olan üç aylık dönemde işsizlik oranı 5,1% seviyesinde sabit kaldığını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika sıkılaştırması ile ilgili olarak yol almadan önce ortalama gelirleri bekliyordu.

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi, bir önceki yıla göre 0,2% oranında geriledi. Çekirdek enflasyon ise ECB’nin fiyat kararlılığını koruma çabalarına rağmen geriledi.

5. Küresel piyasalar, Fed’in faiz artırım beklentileriyle değer kaybetti

Çin piyasaları Çarşamba günü Fed’in Haziran ayında faiz artıracağı ile ilgili beklentilerin etkisiyle baskı altına girdi. Japonya piyasaları ise olumlu veriler sayesinde bu beklentilerden fazla etkilenmedi.

Avrupa’da Euro Stoxx 50 0,03% oranında değer kazanırken DAX 0,17% değer kaybetti. CAC 40 ve FTSE 100 ise 0,18% ve 0,30% oranında geriledi.

ABD’de hisse senedi piyasaları sakin seyrediyor. Dow Jones 0,01%, S&P 500 0,05% ve Nasdaq 100 0,04% oranında değer artışı hedefliyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/%C3%A7ar%C5%9Famba-g%C3%BCn%C3%BC-piyasalarda-bilinmesi-gereken-5-%C3%B6nemli-olay-100179

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla