Paylaş

Ekonomi Haberleri

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Çarşamba Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Investing.com – 25 Mayıs Çarşamba günü finans piyasaları ile ilgili bilmeniz gereken beş önemli olay:

1. Petrol fiyatları 50 dolara yaklaşarak 7 ayın en yüksek seviyesini vurdu

Petrol fiyatları Çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde gelecek ham petrol stok verileri öncesi yedi ayın en yüksek seviyesini vurdu. Stokların, beklenenden hızlı düşmesi bekleniyor.

Salı günü piyasaların kapanışının ardından Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD’de ham petrol stoklarının 20 Mayıs haftasında 5,2 milyon varil düştüğünü belirtti.

ABD Enerji Bilgi Bakanlığı tarafından saat 17.30’da yayınlanacak ham petrol stok raporunun, stokların 2,5 milyon varil azaldığını göstermesi bekleniyor.

Ham petrol vadeli işlemleri 1,07% artışla 49,14 dolara yükselirken Brent petrol 1,05% artışla 49,12 dolara yükseldi.

2. Yunanistan 11,5 milyar dolarlık kurtarma paketi alıyor

Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’ın 10,3 milyar euro (11,5 milyar dolar) tutarında kurtarma paketini alacağını belirttiler.

Risk isteğinin artmasıyla birlikte Yunanistan’daki 10 yıllık tahvil verimi Çarşamba günü 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

3. Çin, Yuan’ı 3 ayın en düşük seviyesine çekti

Çin Merkez Bankası, Çarşamba günü Yuan’ı Amerikan doları karşısında üç ayın en düşük seviyesine çekti.

Çin Merkez Bankası (PBoC), USD/CNY için referans noktası olarak 6,5693 seviyesini belirledi.

Çin, finans piyasaları ile yuan’a gelecek bir darbe ile ilgili hazırlıklı olunması gerektiğini ve Temmuz ayına kadar bir sıkılaşma yapılmamasını tercih ettiklerini belirtti.

4. Küresel hisse senetleri Fed faiz artış söylentileriyle yükseldi

Küresel hisse senedi piyasaları Fed’in şahin tondaki tutanakların ve bazı yetkililer tarafından yapılan agresif yorumların ardından değer kazandı.

Çin hisseleri dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ile ilgili kaygıların etkisiyle değer kaybetti. Asya piyasalarında ise Japonya ve Avustralya 1,6% ve 1,5% oranında değer kazandı.

Avrupa’da hisse senedi piyasaları, Yunanistan ve kreditörlerin anlaşmasıyla birlikte değer kazandı. Euro Stoxx 50 1,56%, DAX 1,53%, CAC 40 1,19% ve FTSE 100 0,77% oranında değer kazandı.

ABD piyasaları yüksek bir açılış öngörüyor. Dow Jones 0,45%, S&P 500 0,47% ve Nasdaq 100 0,57% oranında değer artışı hedefliyor.

5. Piyasalar Fed’in faiz artışı ile ilgili daha fazla ipucu bekliyor

Piyasa katılımcıları, günün ilerleyen saatlerinde Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalara odaklanmış durumda.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker saat 16.00’da, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Kuzey Dakota’da saat 18.40’ta, Dallas Fed Başkanı Rob Kaplan ise Houston’da saat 21.00’de konuşma yapacak.

Fed konuşmacılarının yanında yatırımcıların dikkati saat 15.30’da gelecek uluslararası ticaret ölçümleri ile 16.00’da gelecek FHFA konut fiyatlarında olacak.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/%C3%87ar%C5%9Famba-g%C3%BCn%C3%BC-piyasalarda-bilinmesi-gereken-5-%C3%96nemli-olay-100707

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla