Paylaş

Ekonomi Haberleri

Cuma günü piyasalar hakkında bilmeniz gereken beş önemli gelişme

Cuma günü piyasalar hakkında bilmeniz gereken beş önemli gelişme

Cuma günü piyasalar hakkında bilmeniz gereken beş önemli gelişme

Investing.com – Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli olay:

1. Küresel piyasalar Trump gerilimi ve İspanya’daki terör saldırısı nedeniyle geri çekiliyor

Wall Street son üç aydaki en büyük günlük düşüşüyle günü kapadıktan sonra risk dışı ticaret Cuma günü üstünlük kazandı.

ABD başkanının üçüncü iş panelini iptal etmesi, Trump’ın altyapı planları ve vergi teklifleri konusundaki kabiliyetlerine şüphe duyulmasına sebep oldu. Trump yönetimi üzerine duyulan bu endişelerin artması piyasa hassasiyetini azaltmayı sürdürdü.

Perşembe akşamı Barselona’da kalabalık turist bölgesinin olduğu bir alana kamyonetin girmesiyle en az 13 kişi ölürken, 100 kişi de yaralandı. Bu terör saldırısı piyasa hassasiyetini azaltan diğer bir kriz oldu.

Kısa bir süre sonra, Barselona’nın güney kıyı kenti Cambrils’te Barselona saldırısıyla ilişkilendirilen başka bir saldırıda polis beş şüpheliyle silahlı çatışmaya girdi.

Wall Street’in neden olduğu hareketlilikte risk dışı ticareti takip eden hisse senetleriyle beraber Asya piyasaları da Cuma en düşük seviyelerde kapattı. Nikkei 222 günü %1,2 ile kapattı.

Terör saldırısı endişeleri üzerine havayolu ve diğer seyahat sektörü hisseleri düşüş yaşarken Avrupa piyasaları da Cuma günü düşük seviyelerde işlem gördü. Euro Stoxx 50 değerlendirmesi %0,92 düşüş görürken, İspanya piyasaları %0,97 geriledi.

ABD vadeli işlemleri sakin ve karışık bir gün geçirdi. Dow vadeli işlemleri 9 puan kaybederken, S&P 500 vadeli işlemleri 1 puan kaybetti. Nasdaq 100 vadeli işlemleri 5 puan artış kaydetti.

2. Altın güvenli bölge talebinde 1,300 dolar seviyesini geçti.

Politik belirsizlik ve İspanya’daki terör saldırısı yatırımcıları Cuma gününde güvenli liman yatırımlara yöneltti.

Cuma günü altın gün içinde en yüksek değer olan 1.303,09 dolar değerini görerek 1.300 dolar seviyesini aştı. Bu seviye Kasım ayında duyurulan Abd başkanlık seçimlerinden beri ulaşılan en yüksek değer.

New york Ticaret Borsası Comex bölümünde Ekim vadeli altın vadeli işlemleri 8,37 dolar kazanç sağladı ve , 1.300,77 dolar seviyesinde işlem gördü.

3. Tüketici güveni veriler açısından sakin güne odaklı

Abd makro verilerine dair sakin bir gün olacak olan Cuma gününde, yatırımcılar Temmuz’un 93,4 değerinden 94,0 seviyesine yükselmesi beklenen, Michigan Üniversitesi tüketici hassasiyet endeksine odaklanacak.

Hafta başındaki Temmuz verilerinin gösterdiğine göre ABD ekonomisi için iyimserliği destekleyen perakende satışlarda gerçekleşen son yedi aydaki en büyük artışın ardından tahminler gerçekleşti.

Yatırımcılar, iyimserlik işaretleri için tüketici beklentilerini işleyen raporu gözlerken, bir yandan da enflasyon beklentilerini takip ediyordu. Fed’in Eylül bilanço normalizasyonu açıklaması bekleniyor.

Piyasa katılımcılarının ABD merkez bankası politikası ipuçlarını kovalarken, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan 17.15’de bir konuşma yapacak.

4. Kazanımların ABD stoklarını harekete geçirmesi bekleniyor

İkinci çeyrekteki raporda dönemsel olarak aşağı yönlü düşüşlere göre Perşembe günü kapanışında Cuma gününün gelişmeleri dört gözle beklenirken birçok hisse senedi raporlandı.

Ross Stores (NASDAQ:ROST) giyim ve ev modası perakendecilerinin en yüksek ve en düşük verilerde beklentileri aşmasının ardından Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde %11 yükseldi.

Gap hisseleri de giyim perakendecilerinin olumlu bir çeyrek raporu sunması ve bütün yılki kar tahminlerini yükseltmesinin ardından %5 yükseldi.

Çip endüstrisindeki önder Applied Materials (NASDAQ:AMAT) %4’lük kazancını takiben kar tahminlerini geride bıraktı.

Perşembe kapanışında S&P 500‘ün 470 firması Gelir Casusu verilerine göre %74 kar tahminlerini geçen ve %70 ile en yüksek satış elde ettiği raporlandı. Cuma günü, Foot Locker (NYSE:FL), John Deere ve Estée Lauder bu firmaların arasına katıldı.

5. Petrol, haftalık %3 düşüşünü takiben, sakinliğini korudu.

Petrol Cuma günü genel olarak sakinliğini korudu ama haftalık %3’lük kaybını sürdürdü. Yatırımcılar ham petrol arzlarının kademeli olarak gerilemesiyle geniş tabanlı satışları dengelemek için girişimde bulundu.

Kayıp kısmında ise, piyasa katılımcıları OPEC’in üretim kesintisi sözleşmesinin zorluklarını kaydetti. Libya veya Nijerya gibi redüksiyon anlaşmasının dışındaki katılımcılar üretimi artırmayı sürdürdüler. Son verilere göre genel uyumluluk bu yıl en düşük yüzdesine ulaştı.

Öte yanda, 2016 ortalarındaki %13’lük artışa rağmen Reuters’e göre ülkenin ticari ham petrol stokları Mart ayından bu yana %13 düşerek 2016 seviyelerinin altına düştü.

Piyasaların gözü aynı zamanda ABD kayaç petrol üretimi artırımında olacak.

Baker Hughes Cuma gününün sonlarına doğru haftalık petrol kuyusu sayım verilerini açıklayacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,30 kazanarak 47,23$ olurken, Brent petrol %0,14 kazanarak 51,10$ oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/cuma-gunu-piyasalar-hakknda-bilmeniz-gereken-bes-onemli-gelisme-501233

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla