Paylaş

Ekonomi Haberleri

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Olay

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Olay

Investing.com – 11 Ağustos Cuma günü finans piyasaları ile ilgili bilmeniz gereken beş önemli olay:

1. Enflasyon verileri bekleniyor

Ticaret Bakanlığı Cuma günü saat 15.30’da enflasyon rakamlarını paylaşacak. Piyasa analistleri çekirdek enflasyonun artacağını tahmin ederken, tüketici fiyatlarının %0,2 ile sabit kalacağını öngörüyor.

Yıl bazında, çekirdek TÜFE’nin %1,7 oranında yükselmesi bekleniyor. Çekirdek fiyatlar kısa vadeli gıda ve enerji kategorilerini hariç tutması sebebiyle Fed tarafından uzun vadedeki enflasyonist baskıyı daha iyi ölçebilmek adına daha iyi gözlenmektedir. Merkez bankası çekirdek enflasyonu %2 veya daha az seviyelerde tutmaya çalışıyor.

Yükselen enflasyon önümüzdeki aylarda Fed’in faiz oranlarını cuma günü öngörülen oranlardan daha fazla artırması konusunda hızlandırabilir. Bu da piyasaları Aralık ayında faiz oranı artırımı için ikna etmeye yarayabilir.

Fed’in yıl sonuna kadar faiz artırma ihtimali 40% olarak görülüyor.

2. Kuzey Kore gerginlikleri, gelir sezonunun sona gelmesiyle birlikte piyasaları etkiliyor

Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerilim ABD’de gelir sezonunun sona yaklaşmasıyla piyasalara hükmetmeyi sürdürüyor.

Son gelişmelerde, ABD Başkanı Trump, önceki “ateş ve öfke” tehdidinin yeterince sert olmadığını belirterek, yeni bir gözdağı yelpazesi açtı.

Trump, “Kuzey Kore’nin hamlelerini dikkatle ele alalım, yoksa dünyada şimdiye kadarki en büyük belayı başına alacak” dedi.

Siyasi alandaki gelişmeler, ABD’deki gelir sezonunun sona yaklaşmasına rağmen, küresel hisse senetleri adına merkezde bir rol üstlendi.

Snap hisseleri (NYSE:SNAP), Cuma günü şirketin gelir tahminlerinin beklenenden düşük olduğunu belirtmesinin ardından 15% değer kaybetti.

Herhangi bir S&P 500 firmasının Cuma günü gelir raporu yayınlaması beklenmiyor ancak JC Penney (NYSE:JCP) yoğun bir gelir raporu sezonunun ardından raporunu yayınlayacak son kurum olacak.

Wal-Mart (NYSE:WMT), Home Depot (NYSE:HD), Cisco Systems Inc. (NASDAQ:CSCO) ve TargetCorporation (NYSE:TGT) gibi 455 S&P şirketi ikinci çeyrek gelir raporlarını yayınladı.

3. Küresel piyasalar, Kuzey Kore gerginlikleriyle birlikte baskı altında

ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte risksiz yatırım araçlarına olan istek arttı. S&P 500 Perşembe gününü Mayıs ayından beri en büyük düşüş ile kapattı.

Günün erken saatlerinde, Asya piyasalarında Şanghay Bileşik Endeksi Trump’ın çatışmacı konuşması nedeniyle %1,6 düşüşle kapattı ve Güney Kore’de KOSPI endeksi %1,7 geriledi. Japonya piyasaları tatil dolayısıyla kapalıydı.

Ayrıca Avrupa hisseleri politik belirsizlikten ötürü 2017’deki en kötü haftalık düşüşü yaşıyor görünüyor. Avrupa’da Londra FTSE 100 %1,19 değer kaybederken, Euro Stoxx 50 %0,80 kaybetti, Alman DAX ise %0,43 düştü.

ABD vadeli işlemleri yatırımcıların dikkatini çekmeye devam eden düşük bir seviyeyle açılış yaptı. Büyük şirketlerden Nasdaq 100 %0,30 değer kaybederken, Dow %0,10 ve S&P 500 %0,15 değer kaybetti.

4. Volatilite, seçim sonrasından beri en yüksek seviyesinde, güvenli liman yatırım araçları yükselişte

Trump ve Kuzey Kore arasındaki gerginlikler, volatilitenin Cuma günü Kasım ayındaki ABD Başkanlık seçimlerinden beri en yüksek seviyesine çıkmasına sebep oldu.

Kaygı ölçütü olarak bilinen CBOE volatilite endeksi son olarak gün içinde 5% artışla 17,28 puana yükseldi.

Risk almak istemeyen yatırımcılar daha güvenli olarak görülen güvenli yatırımlara yöneldi.

Cuma günü yatırımcıların değerli madenlere ilgisi sürdü Altın dokuz haftalık yükselme durumunu korudu. Comex’te altın vadeli işlemleri 0,3% artışla 1.293,41 dolara yükseldi.

Ek olarak, çekirdek kamu borç getirileri düştüğü için piyasa katılımcıları sabit gelir fiyatlarının artmasını istedi. On yıllık ABD tahvil verimleri yaklaşık 2 baz puan düşüşle %2,196, Alman tahvil verimleri ise 3 baz puan düşüşle %0,382 seviyesine geriledi.

Ayrıca Yen ve İsviçre Frangı gibi güvenli dövizler Amerikan Doları karşısında ilgi gördü.

5. Petrol fiyatları arz fazlası kaygılarıyla 3% geriledi

Petrol fiyatları Cuma günü değer kaybetti. Sürekli endişelere neden olan global arz fazlalığının etkisiyle petrol fiyatları hafta içinde yaklaşık %3’lük kayıp yaşadı. Yatırımcılar ABD’deki sondaj faaliyetlerinin haftalık sonuçlarını bekliyor.

Cuma günü IEA Güçlü talep piyasanın yeniden dengelenmesine yardım etmeli dedi, ama OPEC’in Ocak ayında başlayan kesintilerinin anlaşmalara uyarak Temmuz’da en düşük değer olan %75 değerine uymasını da not düştü.

Küresel ham petrol arzı Temmuz ayında 520 bin varil yükseldi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre 500 bin varil daha yüksek.

Baker Hughes en güncel haftalık sondaj kuyusu sayısı verilerini Cuma gününün sonlarına doğru yayınlarken, piyasa katılımcıları ABD kayaç petrol üretimini yakından takip ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,76 düşüşle 48,22 dolara gerilerken Brent petrolün varili 0,60% düşüşle 51,59 dolara geriledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/cuma-gunu-piyasalarda-bilmeniz-gereken-5-nemli-olay-500655

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla