Paylaş

Ekonomi Haberleri

Erdemir Bilanço Analizi

Erdemir Bilanço Analizi

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Erdemir Bilanço Analizi aşağıda yer almaktadır:

EREGL – Olumlu
Ereğli Demir Çelik (EREGL) 2Ç de 867 milyon tl net kar açıkladı. Şirket performansında ilk çeyrekteki performans devam ediyor. Olumlu.
1Ç dönemine göre kar marjlarında hafif düşüş var. Brüt kar marjı %30’dan %24’e, FAVÖK Marjı %31’den %25’e gerilemiş. Nötr.
2016 yılı 2Ç dönemine göre çeyreklik bakarsak satışlar %76, FAVÖK %116 ve net kar %173 artmış. Olumlu.
Yine aynı dönemde Brüt kar marjı %19’dan %24’e, FAVÖK Marjı %21’den %25’e, net kar marjı ise %12’den %18’e yükselmiş görünüyor. Geçen yıla kıyasla performans iyi olmaya devam ediyor. Olumlu.
Yılın ilk altı ayına bakıldığında ise geçen yıl aynı döneme göre satış gelirleri %69 artışla 8.875 mn TL’ye, FAVÖK %192 büyüme ile 2.521 mn TL’ye ve net ise %267 artışla 1.769 mn TL’ye ulaşmış. Kar marjlarında da geçen yıla göre yüksek seyir devam ediyor. Olumlu.
Diğer faaliyet giderlerindeki azalma ve daha az vergi karşılığı ayrılması 2Ç dönemindeki kara katkıda bulunmuş. Ancak faaliyetlerdeki güçlü seyir devam ediyor.
EREGL 6 aylık dönemde ihracat oranı %17 seviyesinde gerçekleşirken, yurtiçi satışlar aynı hızda devam ediyor. Maliyetlerde dengeli görünüm sürüyor.
Cari oran 2.82, likidite oranı 1.38. Çok iyi.
EREGL için 2017 satış geliri beklentimiz 17.500 mn TL, FAVÖK beklentimiz ise 4.550 mn TL seviyesinde. Bu verilere göre hedef EREGL için hedef değerimizi 8.50TL seviyesinde koruyoruz. Hisse büyük oranda fiyatlanmış görünüyor.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk vee getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/erdemir-bilanco-analizi-500389

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla