Paylaş

Ekonomi Haberleri

Fed’in bilanço daraltmaya başlaması için Eylül uygun bir zaman-Williams/Fed

Fed’in bilanço daraltmaya başlaması için Eylül uygun bir zaman-Williams/Fed

Fed’in bilanço daraltmaya başlaması için Eylül uygun bir zaman-Williams/Fed

LAS VEGAS, 3 Ağustos (Reuters) – San Franciso Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin Eylül ayında Fed’in bilanço daraltmaya başlaması sağlayacak kadar güçlü olacağını belirtti.

Fed 2007-2009 finans krizi ve ekonomik durgunlukla mücadele etmek için politika faizini sıfıra yakın seviyelere indirdikten sonra, faizleri daha da düşürmek için tahvil alımlarıyla ekonomiye 3 trilyon dolar enjekte etti.

Birçok politika yapıcı ekonominin tam gücüne ulaştığını düşünürken, Fed bilançosunu daraltmaya “görece yakın” dönemde başlayacağını geçen ay açıklamıştı. Para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Kurulu (FOMC) daha önce bilanço daraltmanın yıl sonundan önce başlayacağını ifade etmişti.

FOMC’de bu yıl oy hakkı bulunmayan Williams gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunu yapmak için Eylül’deki FOMC toplantısı uygun bir zaman” dedi.

Williams Fed’in faizleri bu yıl bir kere daha, gelecek yıl da üç kez artıracağı fikrinden memnun olduğunu belirtti.

Fed, politika faizini Aralık 2015’ten bu yana dört kez artırdı.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/fedin-bilanco-daraltmaya-baslamas-icin-eylul-uygun-bir-zamanwilliamsfed-500070

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla