Paylaş

Ekonomi Haberleri

Hafta Öncesi: Ekonomik takvimde takip etmeniz gereken 5 önemli gelişme

Hafta Öncesi: Ekonomik takvimde takip etmeniz gereken 5 önemli gelişme

Hafta Öncesi: Ekonomik takvimde takip etmeniz gereken 5 önemli gelişme

Investing.com – Küresel finans piyasalarının dikkati, ABD ve Avrupa merkez bankalarının açılış konuşmalarını yapacağı Wyoming, Jackson Hole’deki yıllık ekonomi toplantısında olacak.

Tüccarlar ayrıca Dünya’nın en büyük ekonomisi ABD’nin gücünü tartmak ve Fed’in para politikasına nasıl etki edeceğini gözlemlemek adına ABD konut verilerine odaklanacak.

Bu sırada, Avrupa’da, piyasa katılımcıları bölgenin gücünü tartmak ve Avrupa Merkez Bankası’nın mal alım programının açılış zamanlamasına nasıl etki edeceğini gözlemlemek için euro bölgesindeki iş etkinliği anket verilerine göz atacak.

İngiltere’de, yatırımcılar ekonominin sağlığı hakkında ipuçları elde etmek ve İngiltere Bankası’nın bu yıl faiz artırımı yapma olasılığını ölçebilmek için İngiliz ekonomisinin büyüme verilerini içeren ikinci işlemleri bekliyor olacak.

Önümüzdeki haftaya girerken, işte sizin için hazırladığımız piyasalara etki edecek 5 önemli başlık:

1.Jackson Hole Zirvesi

Wyoming, Jackson Hole’de meydana gelecek yıllık ekonomi toplantısı perşembeden cumartesiye kadar sürecek. Janet Yellen ve Mario Draghi’nin açılış konuşmalarına şahitlik edecek.

Onların yorumları, Dünya’nın en güçlü iki merkez bankasının taze politikaları hakkında sinyaller verecek.

Fed başkanı Yellen Cuma günü saat 17.00’de finansal istikrar hakkında konuşacak. Fed Komitesi’nin zayıf enflasyon hakkındaki endişeleri gösteren en sonki tutanaklardan sonra temkinli kalmasıyla beraber, yeni bir politik kılavuz sunacağı düşük ihtimal olarak görülüyor.

Günün sonlarında, Avrupa Merkez Bankası başkanı Draghi saat 21.00’de görüşlerini belirtecek. Piyasa öngörüleri sonbahardaki tahvil alımı azaltımı sinyalleri hakkında konuşma yapacağı yönünde yüksekti, ancak geçtiğimiz haftaki raporlar, majör politik açıklamalar yapmayacağı ihtimalini güçlendirdi.

2. ABD konut verileri

Ticaret Bakanlığı, Çarşamba günü yeni konut satışları raporunu yayınlayacak. Verilerin, Haziran’daki %0,8 artışı takiben %0,5 artışla 610.000 olduğunu göstermesi bekleniyor.

Perşembe günü, Ulusal Emlakçılar Birliği varolan konut satışları hakkındaki verileri açıklayacak. Tahminler %0,9 artıp 5,57 milyon olacağı yönünde.

Konutlarla ilgili verilerin yanında, bu hafta dayanlıklı mal siparişleri, ilk işsizlik talepleri raporları ve Markit imalat ve hizmet sektörü hareketleri anketleri yayınlanacak.

Piyasanın Fed’in zayıf enflasyon görüntüsünden dolayı bu yıl üçüncü kez faiz artırımı ihtimallerinin arttığı konusunda şüpheleri devam etti, ama büyük olasılıkla Eylül ayında bilanço tablosunu azaltma sürecini başlatacağı öngörülüyor.

Yatırımcılar, geçen hafta piyasayı sarsan politik gelişmelerden sonra Washington’dan gelecek manşetleri dört gözle bekliyor.

Başkan Donald Trump yönetimini kuşatan çalkantıların derinleşmesinden sonra Trump’ın seçim kampanyasındaki vaatlerini izleyip vergileri azaltıp serbestleştirmesi ve mali canlandırma planlarını hayata geçirmesi yönünde şüpheleri güçlendirdi.

Euro bölgesi, Çarşamba günü Ağustos ayı’nın makul düşüş beklentileriyle birlikte imalat ve {{ecl-hizmet sektörü hareketleri}} ilk verilerini paylaşacak.

3.Euro bölgesindeki parlak İmalat Fiyat Endeksi

Euro bölgesi İmalat Fiyat Endeksi öncesinde, Fransa ve Almanya saat 10-10.30 arasında kendi İmalat Fiyat Endeksi raporlarını açıklayacak.

İmalat Fiyat Endeksi verilerine ek olarak, Alman IFO ve ZEW enstitüleri iş tutumu anketlerini yayınlayacak.

Avrupa Merkez Bankası rekor seviyede düşük borçlanma maliyetini korudu ve enflasyonun gerilemesiyle birlikte sabır ve dirayet çağrısı yaptı. Politikacılar, Banka’nın satın alma program sürecinin sonbaharda gerçekleşme olasılığını tartışıyorlar.

4.İngiltere İkinci çeyrek GSYH – ikinci tahmin

Ulusal İstatistik Bürosu, Perşembe günü ikinci çeyrekteki İngiliz ekonomi büyümesi hakkında yeni bir tahminde bulunacak.

Rapor, İngiltere’nin ekonomisinin Avrupa Birliği’nden ayrılma görüşmelerine başlayacak olmasından ötürü yavaşlama endişelerinin altını çizen, 30 Haziran’da sona eren üç aylık ekonomi artışının %0,3 tahminlerini doğrulayacak.

Geçen yıldan bu yıla göre, ekonominin %1,7 büyüme tahminleri ilk tahminlerden farklılık göstermedi.

İkinci işlemler iş yatırımi büyümesi dökümünü içerecek.

Birkaç İngiltere Bankası politikacısı son zamanlarda artan enflasyon öncesinde geçen yılki Brexit oylamasını takiben sterlindeki düşüşten dolayı bu aylarda daha yüksek bir faiz artırımı bekliyor.

5.Japonya enflasyon verileri

Japonya İstatistik Bürosu, Perşembe günü Temmuz ayı enflasyon verilerini yayınlayacak. Piyasa analistleri öne çıkacak rakamları olumlu öngörüyor, yıl bazında %0,5 artış öngörülüyor.

Yıllık bazdaki makul düşüş Japonya Bankası’nın hedefinden yüksek olacak ve merkez bankasını büyük çapta para teşviğine itecek.

Japonya Bankası geçen ay diğer merkez bankalarını sıkışan para politikasında geciktireceği beklentilerini destekleyerek %2’lik enflasyon hedefi zamanlamasını geciktirdi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/hafta-ncesi-ekonomik-takvimde-takip-etmeniz-gereken-5-onemli-gelisme-501292

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla