Paylaş

Ekonomi Haberleri

Önümüzdeki Hafta: Ekonomik Takvimde Takip Edilecek 5 Olay

Önümüzdeki Hafta: Ekonomik Takvimde Takip Edilecek 5 Olay

Investing.com – Küresel finans piyasalarının dikkati önümüzdeki hafta Fed tarafından yayınlanacak toplantı tutanaklarında olacak. Yatırımcılar, Fed’in bir sonraki faiz artışı ve bilanço tablosunda küçülmeye gitmesi ile ilgili ipuçları bekliyor.

Piyasaların bir gözü de ABD’nin ekonomik verileri için bir anahtar olan aylık perakende satış raporlarında olacak.

İngiltere’de, piyasa katılımcıları Brexit kararının ekonomi üzerindeki devam eden etkilerini gözlemlemek için tüketici fiyat enflasyon verilerini bekliyor olacak.

Bu sırada, euro bölgesinde Almanya, bölge ekonomisinin gücüne dair bilgiler içeren ikinci çeyrek ön verilerini paylaşacak.

Öte yandan, Dünya’daki en büyük ikinci ekonomi olmaya devam eden Çin, ekonomisindeki son gelişmeleri içeren aylık sanayi üretim verilerini sunacak.

Önümüzdeki hafta için, Investing.com piyasaları etkilemesi muhtemel 5 önemli gelişmeyi listeledi.

1. Fed FOMC toplantı tutanakları

Fed, Çarşamba günü saat 21.00’da, son politika toplantısının tutanaklarını paylaşacak.

Fed, 26 Temmuz’daki toplantısından sonra beklendiği üzere faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Büyük tahvillerde küçülmeye gitmenin “görece daha yakın zamanda” başlayacak gibi göründüğünü söyledi.

Merkez Bankası, ABD enflasyonundaki zayıflıkların öncekinden daha belirgin olduğunu belirtti. Zayıf enflasyon beklentileri, Fed’in bu yılki üçüncü faiz artırımını erteleyeceği öngörülerini güçlendirdi.

Investing.com’un Fed Faiz Görüntüleme Aracına göre Aralık ayında faiz artırma ihtimali 35% olarak görülüyor.

2. ABD perakende satışları

Ticaret Bakanlığı, Salı günü Temmuz ayı perakende satış verilerini yayınlayacak. Herkesin tahmini, raporun önceki ay %0,2 düşmesinin ardından bu ay perakende satışlarda %0,4 artış yaşanacağı yönünde.

Haziran ayındaki %0,2’lik düşüşten sonra, çekirdek satışların %0,3 artması bekleniyor.

Yükselen perakende satış değerleri güçlü ekonominin güçlü veya zayıf olması ile ilişkilendiriliyor. Tüketici harcama hesapları ABD’nin ekonomik büyüklüğünün %70’i kadar.

Perakende satışların yanında, bu haftanın takviminde konut başlangıçları, inşaat izinleri, sanayi üretim ve Michigan tüketici hissiyatı verileri yer alacak. Philadelphia ve New York bölgelerindeki imalat şartları anketleri de ajandada yer alıyor.

Hisse piyasalarında Wal-Mart (NYSE:WMT, Target (NYSE:TGT), Home Depot (NYSE:HD) ve TJX (NYSE:TJX) gibi perakende mağaza zincirlerinin gelir raporları yayınlanacak.

Ayrıca dikkatler Beyaz Saray’dan Kuzey Kore ile ilgili atılacak adımlara çevrilmiş durumda. Başkan Donald Trump’ın Rusya’yı da ilgilendiren savaş söylemleri ekonomik takvimde yer almaya devam ediyor.

3. Birleşik Krallık enflasyon rakamları

Birleşik Krallık İstatistik Ofisi Salı günü 11.30’da Temmuz ayı TÜFE verilerini açıklayacak. Uzmanlar yıllık TÜFE oranının bir önceki ay görülen %2,6’dan %2,7 seviyesine çıkacağını tahmin ediyor.

Enflasyon raporlarının yanında tacirler, ekonominin gücüne dair ipuçları içeren aylık işsizlik ve perakende satışlar raporlarına dikkat kesilecek.

İngiltere Merkez Bankası bu ayın başlarında büyüme ve ücret tahminlerini açıklamıştı. Brexit’in ekonomi üzerinde baskı oluşturduğunu söylerken, faiz oranlarını yükseltme konusunda acele etmedi.

4. Almanya ikinci çeyrek GSYH

Almanya Salı günü 09.00’da ikinci çeyrek ekonomik büyümeye ilişkin bir ön rapor yayınlayacak. Euro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya için, önceki çeyrekte görülen %0,6 büyüme oranına karşılık, Nisan-Haziran döneminde %0,7 oranında bir artış öngörülüyor.

Euro bölgesi Çarşamba günü 12.00 itibarı ile revize edilmiş ikinci çeyrek büyüme verilerini yayınlayacak. Bu ay açıklanan ilk tahminlere göre ilk çeyrekte %0,5 büyüme gösteren bölge ekonomisi 30 Haziran ile biten üç aylık dönemde %0,6 oranında büyüme kaydetti.

5. Çin Sanayi Üretimi

Çin, Temmuz sanayi üretim rakamlarını Pazartesi açıklayacak. Haziran ayındaki %7,6’lık yükselişe kıyasla %7,2 oranında bir artış bekleniyor.

Aynı zamanda Temmuz ayı sabit varlık yatırımı ve perakende satışlar raporları da yayınlanacak.

Çin ekonomisi sağlam ihracat, sanayi üretim ve tüketimle desteklenen ikinci çeyrekte, tahminlerin ötesinde bir hızda, %6,9 oranında büyüdü.

http://tr.investing.com/economic-calendar/ adresini ziyaret ederek haftalık ekonomik gelişmeleri güncel olarak takip edin.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/hafta-bas-ekonomik-takvimde-goreceginiz-5-sey-500689

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla