Paylaş

Ekonomi Haberleri

Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu Arttı

Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu Arttı

Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu Arttı

Merkez Bankası’nın bugün yayınladığı konuya ilişkin haber bültenine aşağıda yer verilmiştir:

Haziran sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2016 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 8,7 milyar ABD doları artarak 210,9 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2 milyar ABD doları artarak 16,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 308 milyon ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 5,4 milyar ABD doları artışla 29,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 626 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 132 milyon ABD doları azalışla 4,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 4 milyar ABD doları arttığı, tahvil stokunun ise 5,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2016 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 693 milyon ABD doları artışla 11 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 681 milyon ABD doları artışla 2,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Haziran sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 89 milyon ABD doları artarak 147,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 1,9 milyar ABD doları artarak 15,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 210,9 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %60,1’inin ABD doları, %33,8’inin Euro, %4,3’ünün Türk lirası ve %1,8’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 16,3 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %49,1’inin ABD doları, %30’unun Euro, %20,7’sinin Türk lirası ve %0,2’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Haziran sonu itibarıyla, 210,9 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %52,1’inin finansal kuruluşların, %47,9’unun ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 15,4 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %81,6’sının finansal kuruluşların, %18,4’ünün ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 67,8 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/zel-sektorun-yurtdsndan-sagladg-kredi-borcu-artt-500846

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla