Paylaş

Ekonomi Haberleri

Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme

Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme

Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme

Investing.com – 31 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme

1. Küresel piyasalar hassasiyet geliştikçe kazandı

İyimser Çin ve ABD ekonomik verilerin risk iştahını artırmasından sonra küresel piyasalar yüksek değerlerde işlem gördü.

Asya stok piyasaları karışık sonlandı. Tokyo ve Sydney yükselirken, Shanghai ve Seoul düşük kapattı.

Avrupa’da hisseler yükselişteydi. neredeyse tüm majör borsalar pozitif bölgeye geçti.

Öte yanda, ABD piyasaları Wall Street’te güçlü açılışlara sahne oldu. Majör değerlendirmeler %0,3 yükseliş yönünde.

2. Piyasalar kilit ABD veri dizisini bekliyor

Piyasa oyuncuları, ABD ekonomisinin gücünü ölçmek ve Fed’in para politikası üzerindeki etkilerini görmek için önemli bir dizi ABD verisini bekliyor.

ABD, Fed’in enflasyon ölçümü olarak kullanmayı tercih ettiği kişisel ttüketim harcamaları enflasyon verilerini de içeren Temmuz ayı tüketim harcamaları ve kişisel gelir raporlarını 15:30’da yayınlayacak.

Ayrıca Chicago PMI ve askıda olan ev satışları raporlarını takiben haftalık işsizlik başvurusu verileri de yayınlanması beklenenler arasında.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki değerini ölçümleyen Amerikan dolar
endeksi, 92,92 seviyesinde biraz yüksekti. Salı günü düştüğü iki buçuk yıllık en kötü seviye olan 91,55’ten yukarı yönlü hareketini sürdürdü.

Dolar yen karşısında da yüksekti, iki haftanın zirvesi 110,60 seviyesini gördü.

3. Benzin vadeli işlemleri Harvey sonrası rafinerilerin kapalı kalmasıyla 2$ üzerinde seyrediyor

Bugünkü oturumun sonunda Eylül vadesi dolacak olan benzin vadeli işlemleri, neredeyse %7 artış ile 2,01$’dan işlem gördü.

Harvey’den gelen taşkın miktarı ABD rafinerilerinin neredeyse dörtte birini etkisizleştirip bir arz sıkıntısına neden olmasının ardından, Temmuz 2015’ten bu yana, ön çalıştırma sözleşmesinde ilk defa 2 doların üzerinde bir artış söz konusuydu.

Öte yanda, Brent %0,1 puan yükselişle 50,78$’dan işlem görürken, ABD ham petrol %0,2 artış ile 46,06$ seviyesindeydi. Bir önceki oturumda 45,58$ ile beş haftanın en düşüğünü görmüştü.

4. İyimser Çin verileri metal sanayisini yükseklere çıkardı

Endüstriyel metaller Çin imalat sektöründe Ağustos ayında görülen beklenmedik hızlanmanın gözler önüne serildiği verilerin ardından hızını alamadı. Bu veriler ikinci büyük ekonominin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

Resmi Harcama Yönetim Endeksi Ağustos ayında bir önceki ayın değeri 51,4’ten yükselerek 51,7 seviyesine ulaştı. Marjinal bir düşüş bekleyen uzmanların tahminlerini boşa çıkardı.

Bakır vadeli işlemleri %1,1 arttı ve 3,120$ oldu; 2014 ekim ayından beri en yüksek seviye. Çin’de demir cevheri fiyatları %4 artış kaydetti ve çinko, nikel ve kurşun gibi diğer metaller de pozitif yönlüydü.

Çin dünyanın en büyük metal tüketicisi ce inşaat bu talebin temeli.

5. Euro bölgesi enflasyon verileri tempo tutuyor

Euro bölgesi enflasyon verileri Ağustos ayında beklentilerin ötesinde artış göstererek, Avrupa Merkez Bankası politikacılarının gelecekteki teşvik programını tartışacakları bir sahneye sebep oldu.

AB istatistiklerine göre, tüketici fiyatları Ağustos ayında %1,5 atış kaydetti ve bu yılın Nisan ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Bu değer %1,4 artış beklentisinin ve bir önceki ayın son okuması %1,3 kazancın ötesindeydi.

Avrupa Merkez Bankası’nın yakınen takip ettiği çekirdek enflasyon dört yılın yükseği %1,2’de sabit kaldı ve AMB’ye para politikasını sonbaharda daraltması yönünde zemin kazandırdı.

Euro dolar karşısında 1,1900 seviyesine dokundu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/persembe-gunu-finans-piyasalarnda-bilmeniz-gereken-5-onemli-gelisme-502187

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla