Paylaş

Ekonomi Haberleri

Perşembe Günü Finans Piyasalarında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Finans Piyasalarında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Finans Piyasalarında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com – 24 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme:

1. Jackson Hole Sempozyumu başlıyor

Kansas City Fed’in Wyoming, Jackson Hole’de ev sahipliği yapacağı merkez bankacıları ve ekonomistlerin üç gün sürecek yıllık toplantısı gün içinde başlıyor.

Gözler Cuma günkü Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı konuşmalarda olacak. Onların yorumları dünyanın en büyük iki merkez bankasının yeni politikalarının sinyallerini verecek.

Merkez bankacılarının yanı sıra, tüccarların gözü Dünya’nın en güçlü ekonomisi olan ABD’nin Fed’in para politikasına dair bakış açısına nasıl bir etki yapacağını tartmak için haftalık işsizlik sigorta başvurusu ve varolan konut satışları verilerinde olacak.

2. Küresel stok piyasaları sakin işlemlerde yüksek seyrediyor

Piyasa katılımcılarının dikkatini ABD’deki politik belirsizlikten Jackson Hole toplantısına kaydırmasıyla birlikte küresel stok piyasaları sakin işlemlerde yüksek seyrediyor.

Asya stok piyasaları Seoul ve Sydney’deki benchmarklarla yüksek kapanırken, Tokyo ve Şangay düşük kapandı.

Avrupa’da sabah ortasındaki işlemlerde hisseler yüksek seyretti. Neredeyse bütün majör borsalar pozitif bölgedeydi.

Bu sırada, ABD stok vadeli işlemleri Wall Street’te majör benchmarkların %0,1 ve %0,2 arasındaki değişimleriyle güçlü bir açılışa şahit oldu.

3. Dolar Trump’ın sözlerinden etkilenmiyor

Dolar yükselişteydi. Başkan Donald Trump yönetimine karşı duyulan endişelerden ötürü önceki oturumdaki kayıplarından sonra, Dolar toparlandı.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi erken işlemlerde %0,1 artarak 93,24 oldu.

Dolar, Yen karşısında %0,3 artış gördü ve 109,35 oldu.

4. Petrol ABD ham petrol üretiminin 2015’ten beri en yüksek seviyesine ulaşmasıyla düştü

Petrol fiyatları düşüşte. ABD ham petrol üretimi iyimserlik eşliğinde ABD yerli depolarındaki art arda 8 haftalık düşüşle birlikte yükseldi.

ABD ham petrol %%0,4 düşüp 48,24$ olurken, küresel benchmark Brent yaklaşık %0,3 kaybetti ve 52,41$ oldu.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin hazırladığı haftalık arz verilerine göre ham petrol envanterleri bu hafta 3,3 milyon varile düştü.

Yine de, yerli ham petrol üretimi günde 26.000 varile çıkarak geçtiğimiz hafta 9,528 milyona ulaştı. EIA’nın rakamlarına göre bu 2015 Temmuz’undan beri en yüksek seviye.

5. İngiliz tüketici harcamaları zayıf büyüdü

İngiliz hane halkı harcamaları 2014’teki en düşük verilerinden beri en zayıf artışını yaşadı. Resmi istatistiklere göre geçen yılki Brexit oylamasının pound’u zayıflatmasının da bir etkisi var.

Tüketici harcamaları Ulusal İstatistik Odası’nın açıkladığına göre ikinci çeyrekte sadece %0,1 büyüdü.

Rakamlar ayrıca bir önceki yılın aynı dönemlerine göre iş yatırımı büyümesinin ilk çeyrekteki %0,7’lik artıştan sıfıra dayandığını gösterdi.

Tüm bunların üstünde, ekonomi çeyrek dönemde %0,3 ve yıllık bazda %1,7 büyüdü. Önceki tahminlerden revize edilmemiş halde, 2012’den beri en zayıf yıl başlangıcını sundu.

Sterlin Dolar karşısında %0,2 değer kazandı ve 1,2820 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/persembe-gunu-finans-piyasalarnda-bilmeniz-gereken-5-nemli-gelisme-501721

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla