Paylaş

Ekonomi Haberleri

Petkim Bilanço Analizi

Petkim Bilanço Analizi

Petkim Bilanço Analizi

Şeker Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Petkim Bilanço Analizi aşağıda yer almaktadır:

Petkim için hedef fiyatımızı pay başına TL6.70’e yükseltirken,”AL” tavsiyemizi korumaktayız –

PETKIM, 2Ç17’de yıllık %33.3 artış ve bir önceki döneme göre %17.3 azalışla, piyasa ortalama beklentisi olan TL326mn’un altında, ancak tahminimiz olan TL306mn’a paralel olarak TL 302.5mn tutarında net kar açıklamıştır. Şirket’in net karının piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmiş olmasının nedeni, görece olarak artmış olan finansal giderlerine bağlanabilir. Petkim 2Ç17’de, satış hacmindeki %7 ve ürün fiyatlarındaki US$ bazında ortalama %19 artışa paralel olarak, yıllık %56.1 ve bir önceki çeyreğe göre %2.6 oranında artışla, piyasa ortalama beklentisi olan TL1,640mn’un üzerinde (Şeker Yatırım T.: TL 1,663mn), TL1,836mn satış geliri elde etmiştir. Şirket, 2Ç17’de, piyasa ortalama beklentisi olan TL413mn’a benzer olarak (Şeker Yatırım T.: TL378mn),hesaplamalarımıza göre TL418mn tutarında FAVÖK elde etmiştir.

Petkim, 2016 yılında ve 1Ç17’de oldukça yüksek faaliyet kar marjları elde edebilmiştir; Şirket’in FAVÖK marjı, 2Ç17’de yıllık bazda 1.8 y.p. artarak (çeyreklik 1.5 y.p. azalışla) oldukça sağlıklı,ancak piyasa ortalama beklentilerinin işaret ettiği %25.2 marjın altında, %22.8 oranında gerçekleşmiştir (Şeker Yatırım T.: %22.7).

Petkim, ayrıca, 2Ç17’de TL45.8mn tutarında net finansal gider kaydetmiştir (2Ç16 net finansal gelirler: TL34.0mn) ve bunun sonucunda, net marjı yıllık 2.8 y.p., bir önceki çeyreğe kıyasla ise 3.9 y.p. azalış göstermiştir. Petkim’in 2Ç17’de beklentilerin üzerinde satış gelirleri elde etmiş, ve beklentilerin altında, ancak son 10 yılın rekor yüksek marjlarına yakın operasyonel marjlar elde etmiştir. Sonuçlar, Şirket payları kısa dönem performansı üzerinde nötr-hafif olumsuz etkili olabilecektir.

Petkim’in 2Ç17 KKO’nı ve satış hacmi, beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket’in yılın geri kalanında da elverişli piyasa koşullarından faydalanabilmek üzere görece olarak yüksek KKO ile faaliyet gösterebileceğini düşünmekteyiz. Etilen-nafta sprreadleri, Nisan ayında son 12 ayın en yüksek seviyesi olan US$779/ton’a yükselmiş ve 2Ç17’de ortalama US$705/ton olarak gerçekleşmiş, ve dönem sonunda normalleşme eğilimi ile US$644/ton’a gerilemiştir. Platts endeksine göre petrokimya fiyatları ise, Temmuz ayında, yıllık %4 artışla ve bir önceki çeyreğe göre yaklaşık %5 oranında gerileyerek ortalama US$868/ton olarak gerçekleşmiştir. Global etilen piyasasında planlanan kapasite artırımları, orta dönemde fiyat görünümü için düşüş yönünde eğilime işaret ediyor olsa da, Petkim’in 2017 yılında brüt kar marjını, son 5 yıl ortalaması olan %11.8’in oldukça üzerinde seviyelerde koruyabileceğini düşünmekteyiz. Tahminlerimizi,Şirket’in 2Ç17 gerçekleşmelerini ve son dönemlerdeki fiyat ve spread hareketlerini dikkate alarak revize edip, Şirket’in yurt dışı benzerlerine görece değerlemesini de güncelleyerek, Petkim için pay başına TL 6.70 hedef fiyat belirlemekteyiz. Petkim payları,halihazırdaki tahminlerimize göre 2017T 6.6 ve 7.8x FD/FAVÖK ve F//D çarpanlarıyla, yurt dışı benzerleri ise, sırasıyla 6.7x ve 12.1x çarpanlarıyla işlem görmektedirler.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

https://www.sekeryatirim.com.tr/

***

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/petkim-bilanco-analizi-501365

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla