Paylaş

Ekonomi Haberleri

Salı Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Salı Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Salı Günü Piyasalarda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Olay

Investing.com – 17 Mayıs Salı günü ile ilgili olarak finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli olay:

1. Petrol 7 ayın en yüksek seviyesinden işlem görüyor

Petrol fiyatları gece yarısı başladığı artışını sürdürerek yedi ayın en yüksek seviyesini vurdu.

Ham petrolün varili 0,31% artışla 48,42 dolara yükselirken Brent petrolün varili 0,12% düşüşle 48,91 dolara geriledi.

Petrol fiyatları, Nijerya, Libya ve Venezuela’daki arz eksilmesinin, ABD’deki üretimin azalmasının ve Kanada’daki yangının ardından buradaki üretimin de sekteye uğramasının ardından destek buldu.

2. Küresel hisseler, petrolün 50 dolara yaklaşmasıyla yükseldi

ABD piyasaları, piyasa katılımcılarının dikkatinin petrol piyasalarında olmasıyla yüksek bir açılış hedefliyor. Günün ilerleyen saatlerinde Home Depot (NYSE:HD) ve TJX Companies Inc (NYSE:TJX) gelir raporlarını yayınlayacak.

Avrupa’da ise enerji ve petrol piyasalarındaki artış sebebiyle değer artışı bekleniyor.

Asya piyasaları, teknoloji devi Apple’ın (NASDAQ:AAPL) yükselişiyle birlikte destek buldu.

3. ABD’den enflasyon verileri gelecek

Ticaret Bakanlığı, saat 15.30’da tüketici fiyatları raporunu yayınlayacak. Analistler, tüketici fiyatlarında 0,3%’lük artış, çekirdek enflasyonda ise 0,2%’lik artış öngörüyor.

Yıllık bazda çekirdek TÜFE’nin 2,1% oranında yükselmesi öngörülüyor. Çekirdek fiyatlar Fed tarafından uzun dönem enflasyon baskısının ölçümü için gözleniyor. Merkez bankası, genellikle 2% veya daha az çekirdek enflasyon hedefliyor.

Enflasyon verilerinin yanında ABD’den saat 15.30’da konut başlangıçları ve inşaat izinleri ile ilgili veriler gelecek. Sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileri ise 16.15’te gelecek.

4. Dikkatler Fed konuşmacılarında

ABD’den gelecek verilerin haricinde Fed yetkilileri de konuşma yapacak. San Francisco Fed Başkanı John Williams ve Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart saat 19.00’da konuşma yapacak.

Dallas Fed Başkanı Rob Kaplan ise 20.15’te bir forumda konuşma yapacak.

Bu sırada Fed Başkanı Janet Yellen, 15 Haziran’daki FOMC toplantısı öncesinde 6 Haziran’da Philadelphia’da bir konuşma yapacak. Fed Başkanı’nın Haziran ayı faiz artışı ile ilgili ipuçları vermesi bekleniyor.

5. İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklenmedik şekilde geriledi

İngiltere’de enflasyon, geçtiğimiz yılın Eylül ayından beri ilk defa geriledi. Ulusal İstatistik Ofisi, enflasyondaki düşüşe uçak fiyatlarındaki, giyimdeki ve konut kiralarındaki düşüşün sebep olduğunu belirtti.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, tüketici fiyat enflasyonunun sezonluk bazda 0,3% oranında yükseldiğini gösterdi. Beklentiler 0,5% oranında artış olacağı yönündeydi.

Enflasyon, düşük petrol fiyatları ve güçlü sterlin sebebiyle iki yıldır İngiltere Merkez Bankası’nın 2%’lik hedefinin altında.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/sal%C4%B1-g%C3%BCn%C3%BC-piyasalarda-bilinmesi-gereken-5-%C3%B6nemli-olay-100061

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla