Paylaş

Ekonomi Haberleri

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Olay

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Olay

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Olay

22 Ağustos Salı günü finansal piyasalarda bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Küresel piyasalar üç günlük kayıp zincirini kırıyor

Küresel hisse senedi piyasaları üç günlük kayıp zincirini kırıyor, küresel ekonominin iyileşmesi ve artan emtia fiyatları arasında riskli varlık iştahı da arttı.

Asya hisse piyasaları, Shangai, Seoul ve Sydney’de artışlarla zayıf ticaret hacmi arasında kapanışı çoğunlukla pozitif bölgede yaptı.

Avrupa’da hisseler sabah ortalarında yüksek değerde işlem gördü. Majör borsaların çoğu yeşil alandaydı.

Bu sırada, ABD stok vadeli işlemleri %0,2 ile %0,4 arası bir değerlemede Wall Street’te güçlü bir açılış yaşadı.

2. Jackson Hole öncesi dolar canlanıyor

Fed başkanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi ve diğer küresel merkez bankacıların katılacağı Jackson Hole toplantısı odağında, dolar bir haftadan fazladır gördüğü en düşük değerinden yükselişe geçti.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan Dolar endeksi %0,5 artış ile 93,41 seviyesine yükseldi.

Yen karşısında dolar %0,3 artış kaydederek, 4 ayın en zayıf dolar değeri olan geçen haftanın 108,60 değerini geride bıraktı ve 109,30 puana ulaştı.

3. Endüstriyel metaller devasa yükselişte

Çin’in güçlü talebe karşı arz fazlasını azaltacağı yönündeki beklentiler üzerine endüstriyel metaller bu hafta pek çok yılın en yüksek seviyelerini gördü.

Çinko fiyatları Londra’da 2007 Ekim ayından beri en yüksek seviyesini görürken, bakır Kasım 2014 yılından beri en yüksek zirvesini gördü.

Paslanmaz çelikte kullanılan Nikel ve Alüminyum bu yıl görülen en yeni yüksek seviyelere ulaştı.

4. Petrol ABD stok verilerine kayan dikkatler ile kendini toparladı

Petrol fiyatları önceki oturumun %2den fazla düşüşünden yükselerek toparlandı. Yatırımcıların gözü Abd ham petrol ve rafine ürünler haftalık stok verilerinde idi.

ABD ham petrol %0,4 yükselişle 47,73 dolara ulaşırken, Brent için küresel değerlendirmeler kabaca %0,6 oran artışla 51,95 dolar oldu.

Sanayi grubu American Petroleum Institute haftalık raporunu 23:30’da yayınlayacak. Enerji Bilgi Dairesi’nden gelecek resmi veriler Çarşamba yayınlanacak. Öngörüler arasında petrol stoklarının art arda sekizinci haftalık bir kayıpla 3,4 milyon varile düşeceği yorumları da var.

5. Alman yatırımcıların moralleri 10 aylık en düşük seviyede

Alman Yatırımcıların hali Ağustos’ta kötüleşmeye devam etti. Bir ankete göre, piyasalar, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin önümüzdeki aylarda ivme kaybedeceğini öngörüyor.

ZEW araştırma Enstitüsü’nün aylık anketine göre, ekonomik hassasiyet endeksi Ekim ayından beri en düşük değer olan 10,0 oldu. Ekonomistler geçen aydaki değer 17,5’den 15,0’e düşeceğini tahmin etmişti.

Euro, Dolar karşısında %0,5’lik düşüş yaşadı, 1,1757 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/sal-gunu-piyasalarda-bilmeniz-gereken-bes-nemli-gelisme-501491

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla