Paylaş

Ekonomi Haberleri

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken Beş Önemli Gelişme

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken Beş Önemli Gelişme

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken Beş Önemli Gelişme

Investing.com – 29 Ağustos Salı finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Kuzey Kore Japonya üzerinden füze atışı gerçekleştirdi

Kuzey Kore Asya’nın erken saatlerinde Japonya üzerinden bir füze ateşledi ve füze Hokkaido bölgesinin kuzeyine 1.180 km uzaklıktaki Pacific bölgesine düştü. Bu test atışı Kore yarımadasındaki gerilimlerin hız kazanmasına neden oldu.

Japonya üzerinden Kore’ye en son 2009 yılında roket atılmıştı.

Diplomatların dediğine göre, ABD, Japonya ve Güney Kore Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden testi tartışmak için toplantı talebinde bulundular. Söylenenlere göre, 15 üyeli Güvenlik Konseyi günün ilerleyen saatlerinde toplanacak.

Küresel piyasalar bu ayın başlarında, Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore’nin ABD’ye karşı tehditleri devam ederse “ateş ve öfke” ile karşılanacağı uyarısından sonra sarsılmıştı.

Pyongyang Guam bölgesine saldırı düşündüğünü söylese de, daha sonra sözlerini yumuşatmıştı.

2. Küresel stok piyasaları Kuzey Kore füze atışının piyasaları karıştırmasıyla battı

Küresel piyasalar Pyongyang’ın provokatif son davranışı olarak kuzey Japonya üzerinden bir füze ateşlemesinin ardından risk dışı ticarette altüst oldu.

Asya stok piyasaları düşük kapattı. Tokyo ve Seoul değerlendirmeleri keskin düşüşler yaşadı.

Avrupa’da hisseler altı ayın en düşük seviyelerini görerek %1 oranından fazla kayıplar yaşadı ve neredeyse tüm majör borsalar negatif bölgedeydi.

ABD piyasaları da Wall Street’te önemli düşüşlere işaret etti. Majör değerlendirmeler %0,6 ve %1 arasında düşüşte.

Wall Street korku endeksi olarak bilinen VIX, neredeyse %24 artışla 13,98’e yükseldi.

3. Yatırımcılar güvenli limanlara yöneliyor

Altın, yen ve İsviçre frangı gibi geleneksel güvenli liman varlıklarına olan talep, Kuzey Kore’nin füze hamlesiyle artan jeopolitik endişelerden dolayı artış gösterdi.

Altın fiyatları %1,2 oranında artışla 1.330,62$ seviyesine fırladı. 9 Kasım’dan beri böyle bir değer görülmemişti.

Aynı anda, dolar yen karşısında %0,7 değer kaybederek 108,50 oldu. Daha önce dört aylık en düşük 108,34 seviyesini görmüştü.

Amerikan doları İsviçre frangı karşısında da düşüktü. USD/CHF %1,1 düşüşle bir aylık düşük 0,9450 seviyesine geriledi.

Yatırımcılar ayrıca 10 yıllık kazancı 9 ayın en düşük seviyesi %2,086 oranında indirerek güvenli ABD Hazinesine koştular.

4. Euro 2015 Ocak ayından beri ilk defa 1,20$ üzerinde seyrediyor

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Jackson Hole’da gerçekleştirdiği konuşmasında son zamanlarda yükselen euro üzerine endişelerden bahsetmemesi üzerine tacirlerin euro satın almasıyla 2015 Ocak ayından beri en yüksek değerine ulaştı.

Euro dolar karşısında %0,7 artışla 1,2058 ile sonlandı. Bir öncekinde 2015 Ocak ayından beri görülmemiş bir seviyeye 1,2069 seviyesine ulaşmıştı.

Ayrıca İngiliz poundu karşısında sekiz yıllık bir zirveye oturdu ve EUR/GBP 0,9305 ile son buldu.

Öte yanda, Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan Dolar endeksi %0,6 değer kaybetti ve 91,62’den işlem gördü. Daha öncesinde 91,56 değeriyle 2015 Ocak ayından beri gördüğü en düşük seviyedeydi.

5. Enerji piyasaları Harvey etkisini yaşamaya devam ediyor

Petrol fiyatları, enerji piyasaları Tropik Kasırga Harvey etkileri ile tartılırken, bir önceki oturumda yaşadığı ağır kayıplardan kurtulmaya çalışıyor. Benzin vadeli işlemleri ise 2015 Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyeden yavaş yavaş çekiliyor.

Harvey’in yol açtığı büyük tufan ABD Gulf Kıyısı boyunca bulunan pek çok rafinerinin kapanmasına neden olurken, zaten afet taşkını yemiş Houston bölgesi ağır yağmurlara maruz kaldı.

Cuma günü kara sızmasına neden olan fırtına, Çarşamba günü Teksas-Louisiana sınırına yakın kıyı şeridine çarpmadan önce tekrar güç kazanmaya hazırlanıyor.

ABD Ham petrol bir önceki oturumda beş haftanın düşüğü 46,15$ değerinden %0,2 yükselerek 46,64$ oldu. Brent ise %0,2 kayıpla 51,30$’dan işlem gördü.

Bir yandan da, benzin vadeli işlemleri, %7 artışla iki yıllık zirvesi 1,779$ seviyesini gördükten sonra, %1 değer kaybetti ve 1,568$ oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/sal-gunu-piyasalarda-bilmeniz-gereken-bes-onemli-gelisme-502044

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla