Paylaş

Ekonomi Haberleri

Tekfen, 2017 Yıl Sonu Hedeflerini Yukarı Yönde Revize Etti

Tekfen, 2017 Yıl Sonu Hedeflerini Yukarı Yönde Revize Etti

Uluslararası müteahhitlik, tarımsal sanayi, limancılık ve gayrimenkul alanlarında 17 bin çalışanıyla, 61 yıldır faaliyetlerini sürdüren Tekfen Holding AS (IS:TKFEN), 6 aylık mali performansına göre yıl sonu hedeflerini artırdı.

Tekfen Grubu 2017 yılının ilk 6 ayında, hedeflerinin üzerinde bir performans sergileyerek, konsolide bazda 3,344 milyon TL ciro; 485 milyon TL faiz, vergi, amortisman öncesi kâr (FAVÖK) ve 385 milyon TL net kâr elde etti. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda, 2017 yılsonu net kâr beklentisini, %36 oranda artırarak, 617 milyon TL’ye yükseldi.

Tekfen’in 2017 1. yarıyıl iş hacmi içinde yaklaşık %58 ciro payı ile önemli bir yere sahip olan Taahhüt Grubu, ilk 6 ayda 1.950 milyon TL ciro ve 160 milyon TL net kâr elde etti. Faaliyetlerini halihazırda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Katar, Suudi Arabistan ve Irak olmak üzere 6 ülkede ve toplam 18 projede sürdüren Tekfen Taahhüt Grubu’nun Haziran 2017 itibariyle kalan iş miktarı (backlog) büyüklüğü yaklaşık 3,6 milyar ABD doları seviyesinde.

Tekfen çatısı altında yaklaşık %34.5 ciro payı ile bir diğer önemli yapı olan Tarımsal Sanayi Grubu, Toros Tarım markasıyla 2017 yılının ilk 6 ayında 1.156 milyon TL ciro ve 208 milyon TL net kâr yarattı.

Gübre alanında Ceyhan, Mersin ve Samsun’daki üç üretim tesisiyle, Türkiye’deki toplam kurulu üretim kapasitesinin %38’ini elinde bulunduran Toros Tarım ve ona bağlı iştirakler kimyevi gübre üretimi ve pazarlaması başta olmak üzere, tohumculuk, teknotarım ve fidecilikten oluşan tarımsal faaliyetler; Ceyhan ve Samsun’da gruba ait iki terminalde verilen limancılık hizmetleri ile Ceyhan’daki TAYSEB ile serbest bölge işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteriyor.

Yukarı Yönde Revizyon

Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili yaptığı değerlendirmede, “2017 yılının ilk 6 ayında Tekfen Grubu başarılı bir mali performans sergileyereek operasyonel verimliliğini önemli ölçüde artırdı. Uluslararası müteahhit olan Tekfen İnşaat şirketimiz, yeni iş alımında bu yıl da başarılı bir seyir göstermeye devam ediyor. İlk 6 ayda Katar’da 2022 Dünya Kupası finallerinin yapılacağı stadyumlardan Al Thumama Stadyum projesini alarak portföymüze kattık. Daha bu haftabaşı ise, Katar’da mevcut otoyol projelerimize ilave olarak bir otoyol ihalesinden daha başarıyla çıktık.

Tarımsal sanayi şirketimiz Toros Tarım’ın gübre üretim maliyetindeki iyileşmeler ile ilk 6 aylık dönemde kârlılığımız arttı. Buna ilave olarak geçtiğimiz yıl milli güvenlik kaygısı nedeniyle nitratlı gübre satışına getirilen kısıtlama, bugüne kadar iç piyasaya ağırlık veren Toros’a ihracat kapısını açtı. Tüm bu gelişmelerin sonucunda ikinci yarıyılın öngörüsüne istinaden, yılsonu kâr beklentimizi yukarı yönde revize ettik.” dedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/tekfen-2017-yl-sonu-hedeflerini-yukar-yonde-revize-etti-500177

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla