Paylaş

Ekonomi Haberleri

Toplam Kredi Stoğu 2 trilyon TL’yi Geçti

Toplam Kredi Stoğu 2 trilyon TL’yi Geçti

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Toplam kredi stoğu 2 trilyon TL’yi geçtiğini bildirdi.

TBB internet sitesinde yayınlanan açıklamada; Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit kredilerin 2017 Haziran dönemi itibari ile toplamı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,4artarak 2.032 milyar TL olmuştur. Bir önceki aya göre ise yüzde 1,3 seviyesinde artış gerçekleşmiştir.

Nakit kredi toplamının 1.934 milyar TL’lik bölümü bankalara, 43 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 29 milyar TL’si finansman şirketlerine ve 26 milyar TL’si faktoring şirketlerine aittir

Nakit kredi toplamının 1.934 milyar TL’lik bölümü bankalara, 43 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 29 milyar TL’si finansman şirketlerine ve 26 milyar TL’si faktoring şirketlerineaittir

2017 Haziran döneminde tasfiye olunacak alacaklar oranı finansman şirketlerinde yüzde 3, bankalarda yüzde 3,3, faktoring şirketlerinde yüzde 5,4 ve finansal kiralama şirketlerinde yüzde 5,6 şeklinde gerçekleşmiştir.

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı 2017 Haziran dönemi itibari ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 artarak 1.543 milyar TL olmuştur.

İmalat sanayi yüzde 25,4 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü toptan perakende ticaret (yüzde 18,8) ve inşaat sektörü (yüzde 12,0) takip etmiştir.

2017 Haziran dönemi itibari ile tasfiye olunacak alacaklar oranı en yüksek olan sektör; yüzde 4,6 ile toptan ve perakende ticaret sektörü olmuştur. Tasfiye olunacak alacaklar tutarının

2017 Haziran döneminde en fazla arttığı sektör ise yüzde 44,5 ile Taşımacılık,Depolama,Haberleşme sektörü olmuştur.

Bireysel Nitelikli Kredi Ve Kredi Kartları Toplam Hacmi 489 milyar TL Oldu

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları 2017 Haziran dönemi itibari ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 oranında artarrak 489 milyar TL olmuştur. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 19,4 ile konut kredilerinde gerçekleşmiştir.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin yüzde 38,6’sını konut kredileri, yüzde 17,3’ünü kredi kartları, yüzde 6,3’ünü taşıt kredileri ve yüzde 37,8’ini ihtiyaç ve diğer krediler oluşturmuştur

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam tasfiye olunacak alacaklar tutarı bir yıl içerisinde yüzde 1,3 artarak 21 milyar TL omuştur. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacaklar oranı ise yüzde 4,6’dan yüzde 4,1 seviyesine gerilemiştir.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterilerinin (takipteki krediler hariç) sayısı 29 milyon oldu.

Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,6 milyon artarak 29 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı ise 16,9 bin TL düzeyinde gerçekleşmiştir.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartlarının toplam içindeki payı %24.1 oldu.

Gerçek kişilere kullaandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam hacminin toplam krediler içindeki payı 2017 Haziran dönemi itibari ile geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puanazalarak yüzde 24,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam bakiyesinin en yüksek olduğu il İstanbul olmuştur. 2017 Haziran dönemi itibari ile İstanbul’da 169 milyar TL, Ankara’da 48 milyar TL ve

İzmir’de 32 milyar TL tutarında bireysel nitelikli kredi (kredi kartı dahil) bakiyesi bulunmaktadır. Hakkari, yüzde 40,4 ile son 12 ayda bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en çok artan il olmuştur. Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, Van ve Mersin olmuştur.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/toplam-kredi-stogu-2-trilyon-tlyi-gecti-500732

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla