Paylaş

Ekonomi Haberleri

Toros Tarım Ar-Ge Merkezi Kurdu

Toros Tarım Ar-Ge Merkezi Kurdu

Toros Tarım Ar-Ge Merkezi Kurdu

Türkiye’nin tarımsal sanayi alanında lider kuruluşu Toros Tarım, başta gübre olmak üzere bitki besleme alanında teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu anlamda kendi alanında bir ilke imza atan Toros Tarım, Mersin’de bir Ar Ge merkezi kurdu. Bu tesiste, sektörün ihtiyaçlarına karşılık verebilmek adına bilimsel çalışmalar yapılacak ve farklı bitki besleme alternatifleri üzerine çalışmalar yürütülecek. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, Türkiye’de her yıl 1,8 milyar dolarlık yaklaşık 6 milyon ton gübre tüketildiğini söyleyerek, “Toros Tarım olarak 2 milyon ton kapasitemiz var. Bu merkezde yapılacak çalışmalarla uzun vadede farklı alternatif ürünlerle kapasitemizin artacağına da inanıyorum” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaptıkları başvurunun kabul edilmesiyle alanında bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizen Göral, ” Bu merkez bitki besleme alanında çalışmalar yürütecek. İlk etapta 30 kişi çalışacak. Buradaki iştahımız büyük. Bizim gibi bir işletmede bir takım Ar-Ge çalışmaları zaten yapılıyor. Ama Ar-Ge merkezleri bunları belli bir disiplin içerisinde yapma fırsatını veriyor. 2018 yılında ise gübre dışı tarımsal alanlarda faaliyet gösterecek yeni bir Ar Ge merkezi daha kuracağız” dedi.

Toros Tarım’da Hedef Gübre Dışı Alanda Büyümek

Hakan Göral, Toros Tarım’ın orta vade hedeflerini de açıkladı. “Ciromuzun yüzde 85’i gübreden geliyor. Geri kalanı ise gübre dışı faaliyetler oluşturuyor. Hedefimiz gübre dışı faaliyetlerde büyümek” diye konuşan Göral, özellikle tohumculuk konusuna büyük önem verdiklerini ifade etti. Patates ve buğday tohumları yanı sıra kinoa, susam ve muz yetiştirdiklerini hatırlatan Göral, Tarım4.0 tarafında iyileştirmeye ve geliştirmeye yönelik birçok konu olduğunu ve şirket olarak bu alana odaklandıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/toros-tarm-arge-merkezi-kurdu-502351

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla