Paylaş

Ekonomi Haberleri

YENİLEME 1-Hazine’nin 5 yıl vadeli dolar cinsi sukuk ihracında ilk getiri beklentisi MS+315 bp civarında-bankacılar

YENİLEME 1-Hazine’nin 5 yıl vadeli dolar cinsi sukuk ihracında ilk getiri beklentisi MS+315 bp civarında-bankacılar

(Geçmiş bilgi eklendi)

ANKARA, 1 Haziran (Reuters) – Hazine Müsteşarlığı’nın uluslararası piyasalardaki dördüncü dolar cinsi sukuk (kira sertifikası) ihracında vade 5 yıl ilk getiri beklentisi ise mid swaps (MS) artı 315 baz puan civarında belirlendi.

Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, talep toplama süreci başlayan ihracın bugün tamamlanması bekleniyor.

Hazine dana önce yaptığı açıklamada uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı olanaklarını araştırmak üzere Emirates NBD, HSBC ve Standard Chartered’a yetki verildiğini belirtmişti.

Yatırımcı toplantıları Hazine Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Hakan Tokaç’ın da aralarında bulunduğu bir heyet tarafından 30 Mayıs’ta Katar, 31 Mayıs’ta ise Dubai’de gerçekleştirildi.

Uluslararası piyasalarda ilk sukuk ihracını 2012 yılı sonunda 1.5 milyar dolar ile gerçekleştiren Hazine, 2013 yılında ise 5 yıl vadeli 1.25 milyar dolar borçlanma gerçekleştirdi. 2014 yılı sonundaki 1 milyar dolarlık ihraçla birlikte Hazine’nin bugün uluslararası piyasalardaki vadesi gelmemiş dolar cinsi üç sukuk ihracının toplam büyüklüğü 3.75 milyar dolara ulaştı.

Yatırımcı tabanını genişletmek ve borçlanma enstrümanlarını çeşitlendirmek amacıyla üç yıl önce İslami finansman araçlarını kullanmaya başlayan Hazine, Ocak ve Ağustos aylarında olmak üzere yılda iki kez TL cinsi sukuk ihracı da gerçekleştiriyor. Bankacıların verdiği bilgiye göre Hazine’nin itfası gelmemiş TL cinsi sukuk miktarı yaklaşık 7.5 milyar TL.

Hazine bu yıl gerçekleştirdiği ihraçlarla bu yıl için en fazla 4.5 milyar dolar olarak planlanan dış finansman programının 3 milyar dolarlık kısmını tamamlamıştı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/yenileme-1-hazine’nin-5-y%C4%B1l-vadeli-dolar-cinsi-sukuk-ihrac%C4%B1nda-ilk-getiri-beklentisi-ms+315-bp-civar%C4%B1nda-bankac%C4%B1lar-101263

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla