Paylaş

Ekonomi Haberleri

YENİLEME 1-IMF küresel büyüme tahminlerini değiştirmedi, euro bölgesi ve Çin’i yükseltti

YENİLEME 1-IMF küresel büyüme tahminlerini değiştirmedi, euro bölgesi ve Çin’i yükseltti

YENİLEME 1-IMF küresel büyüme tahminlerini değiştirmedi, euro bölgesi ve Çin’i yükseltti

(IMF tahmin değişiklerinin sebepleri eklendi.)

KUALA LUMPUR, 24 Temmuz (Reuters) – Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya ekonomisi için bu yıl ve gelecek yılın büyüme tahminlerini sabit tutarken, euro bölgesi ve Çin için tahminlerinde hafif yukarı yönlü revizyona gitti.

IMF bugün yayımladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, ilk defa Nisan ayında yaptığı dünya ekonomisi için bu yıla dair yüzde 3.5 ve gelecek yıla dair yüzde 3.6 olan büyüme tahminlerinde değişiklik yapmadı.

Raporda, “Küresel ekonomik büyüme tahmini üzerindeki riskler kısa vadede dengeli olsa da, orta vadede aşağı yönlü seyir eğilimini devam ettirmektedir” denildi.

IMF, euro bölgesi için büyüme tahminini bu yıl için yüzde 1.7’den yüzde 1.9’a, 2018 için 0.1 artırarak 1.7’ye yükseltti.

Çin ekonomisinin büyüme tahminini bu yıl için 0.1 puan artırarak yüzde 6.7’ye çıkaran IMF, 2018 için ise 0.2 puan artarak yüzde 6.8’e çıkardı.Çin’in büyüme tahmini 2018’de yüzde 6.4’e düşürülebilir ancak IMF, Beijing’in yüksek kamu yatırımlarını sürdürebileceği beklentilerinden dolayı bu yıl için tahminlerin yüzde 0.2 artırdı.

IMF ABD için büyüme tahminini ise 2017 için yüzde 2.3’ten yüzde 2.1’e, 2018 için de yüzde 2.5’ten yine yüzde 2.1’e indirdi.

IMF, Trump yönetiminin mali politika planlarının detayları belirginleşmediği için bu planların ABD’nin büyüme tahminlerini artırabileceği tahminini tekrarlamadı.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/yenileme-1-imf-k%C3%BCresel-b%C3%BCy%C3%BCme-tahminlerini-de%C4%9Fi%C5%9Ftirmedi,-euro-b%C3%B6lgesi-ve-%C3%A7in’i-y%C3%BCkseltti-499434

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla