Paylaş

Ekonomi Haberleri

YENİLEME 1-Turizm için bu yıl ek tedbirlerimiz olacak çalışmalarımız devam ediyor-Zeybekci

YENİLEME 1-Turizm için bu yıl ek tedbirlerimiz olacak çalışmalarımız devam ediyor-Zeybekci

YENİLEME 1-Turizm için bu yıl ek tedbirlerimiz olacak çalışmalarımız devam ediyor-Zeybekci

(Ayrıntılar eklendi)

ANKARA, 7 Haziran (Reuters) – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu yıl için turizm sektörüne yönelik ek tedbir olacağını çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Zeybekci, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’yi kabulünde yaptığı açıklamada, “Turizm sektörüne yönelik bu yıl için ek tedbirlerimiz olacak, çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Nisan’da yüzde 28.07 gerileyerek son 17 yılın en büyük düşüşünü kaydederken; dört aylık düşüş ise yüzde 17 oldu. Rus turistteki düşüş ise Nisan’da yüzde 80’e, ilk dört ayda da yüzde 68’e ulaştı.

Ekonomistler, turizm gelirlerinde bu yıl 8 milyar dolar kayıp yaşanabileceğini öngörüyor.

“Faiz bu ülkede düşecektir” diyen Zeybekci kamu borçlanmasına ilişkin verilerin faiz politikalarını desteklediğini belirterek, “Önümüzdeki dönemde faizle ilgili pozitif beklentilerimiz ve desteğimiz de bu yönde devam edecek” dedi.

Faiz adımlarında dönüm noktasının gerçekleştiğini belirten Zeybekci, “(Faiz indirimlerinin) yansımasını gerek tüketici gerekse konut kredilerinde, gerek ticari yatırım kredilerinde her birinde artık bu günden hatta önümüzdeki aydan itibaren daha etkin şekilde görmeye başlayacağız” dedi.

TCMB Murat Çetinkaya başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği ve ölçülü olarak nitelendirdiği indirimlere Mayıs ayında da 50 baz puanla devam etti.

TCMB’nin bu yıl faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği toplam 125 baz puanlık indirim sonrası politika faizi yüzde 7.5, koridorun alt bandı yüzde 7.25, koridorunun üst bandını ise yüzde 9.50 seviyesinde bulunuyor.

(Haberi bildiren Nevzat Devranoğlu; Redaksiyon Birsen Altaylı)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/yenileme-1-turizm-i%C3%A7in-bu-y%C4%B1l-ek-tedbirlerimiz-olacak-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1m%C4%B1z-devam-ediyor-zeybekci-101770

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla