Paylaş

Ekonomi Haberleri

Yıldırım: Gümrük Birliği Sadece Almanya’nın Sorumluğunda Değildir

Yıldırım: Gümrük Birliği Sadece Almanya’nın Sorumluğunda Değildir

Yıldırım: Gümrük Birliği Sadece Almanya’nın Sorumluğunda Değildir

Başbakan Binali Yıldırım, “Gümrük Birliği meselesi de Almanya’nın Avrupa Birliği adına tek başına karar vereceği bir konu olmamalıdır. Almanya bütün Avrupa Birliği benden sorulur havasında birlik adına racon kesiyor, bu doğru değil” dedi.

Yıldırım, “15 Temmuz darbesine iştirak eden bütün FETÖ teröristlerinin yurt içinde, yurt dışında nerede olursa olsun bulup adalete teslim etmek bizim boynumuzun borcudur. Dolayısıyla eğer Almanya bunları korursa, bunlara imkan sağlarsa bu da dostluğa yakışmaz. Biz Almanya’da bu darbeye karışmış bulunan FETÖ mensuplarının barındırılmaması, bunlara müsamaha gösterilmemesini ve yargılanmak üzere Türkiye’ye iadesini istiyoruz. Almanya nasıl hukuk devleti ise Türkiye de bir hukuk devleti. Hukukun içerisinde bunlar yargılanacak, karşılığını görecek. Gümrük Birliği meselesi de Almanya’nın Avrupa Birliği adına tek başına karar vereceği bir konu olmamalıdır. Almanya bütün Avrupa Birliği benden sorulur havasında birlik adına racon kesiyor, bu doğru değil. Birliğin kurumsal yapısına, birliğin ilkelerine, usullerine uymayan bir şeydir. Bir dayatma anlamına gelir. Diğer bir konu da Gümrük Birliği tek taraflı bir anlaşma değildir. Yani, Türkiye aman aman bir an önce Gümrük Birliğini değiştirelim havasında da değildir. Türkiye’nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yönde karar verecektir. Ne olursa olsun da bu Gümrük Birliği değişsin diye can atar bir halimiz de yoktur. Onun için çok fazla endişelenmelerine, heyecanlanmalarına gerek yok” açıklamasını kaydetti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/yldrm-gumruk-birligi-sadece-almanyann-sorumlugunda-degildir-501246

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla