Paylaş

Ekonomi Haberleri

Zeybekci: Rusya ve Türkiye Birbirinin Rakibi Asla Değil

Zeybekci: Rusya ve Türkiye Birbirinin Rakibi Asla Değil

Zeybekci: Rusya ve Türkiye Birbirinin Rakibi Asla Değil

86. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, fuarın partner ülkesi olan Rusya ve Türkiye’nin birbirinin asla rakibi olmadığını ancak birbirini tamamlayacak büyük imkanlara sahip olduğunu söyledi.

Zeybekci, “Kendilerine çok ısrar ettim. ‘Bu seneki tarihi İzmir Fuarı’na Rusya’nın katılmasında büyük bir anlam var’ dedim. Kendileri kısa sürede katılma kararı aldı. Bunun Türkiye’de çok büyük bir karşılık bulduğunu kendileri de fark edeceklerdir. Kendileriyle bu toplantıdan sonra Rusya ile ortak iş forumu düzenleyeceğiz 500 Türk iş adamı 250 Rus iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelecek. Rusya ve Türkiye arasındaki iş forumu ile İzmir’in canlı ruhunu aramızdaki ikili ilişkilere yansıtacağız. Rusya ve Türkiye birbirinin rakibi asla değil, birbirini tamamlamada ise büyük imkanlara sahip” dedi.

Rusya Federasyonu ve Türkiye olarak çok yönlü işbirliğini geliştirdiklerini vurgulayan Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, “İşbirliğimizi geliştiriyoruz. Biz bununla birlikte ikili, ticari ve ekonomik işbirliğini sürekli geliştiriyoruz. Ticaret hacmi ilk yarısında yüzde 28 oranında arttı. İkili işbirliğinin ana alanlarında da gelişmeler sağlandı. Bu fuar doğrudan diyalog kurmak amacıyla çok iyi bir alandır. İş çevreleri temaslarını geliştirebiliyorlar. Fuarın ana temaları olan enerji ve inovasyon konuları, dünyanın enerji alanında gelişme isteğini yansıtıyor. Enerji, Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin temelini oluşturuyor” dedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/zeybekci-rusya-ve-turkiye-birbirinin-rakibi-asla-degil-501221

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla