Paylaş

Faiz Haberleri

Fed Başkanları Faiz Artışı Konusunda Uyardı

Fed Başkanları Faiz Artışı Konusunda Uyardı

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Minneapolis Fed Bankası Başkanı Neel Kashkari bankanın yapmayı planladığı faiz artırımları konusunda uyarılarda bulundu.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, başka bir faiz oranı yapmak için enflasyonun orta vadede % 2 hedefine yükseleceğine işaret eden kanıtları görmek gerekeceğini söyledi.

Robert Kaplan, bir dizi zayıf enflasyon rakamı konusundaki endişelerini vurgulayarak, başka bir faiz artışını desteklemeden önce “orta vadede” toparlandığına dair kanıt görmek istediğini söyledi.

Fed’in politika komitesinde bu yıl oy sahibi üye olan Kaplan, “Verim eğrisi düzleştiğinde ve tersine döndüğünde ekonomik sıkıntının işareti” olduğuna şüphe yok. Bu gerçeğe karşı duyarlıyım ve bence federal fonlardaki bir sonraki hareketlerde çok sabırlı ve haklı olmamız gerekiyor” dedi.

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, Perşembe günü yaptığı açıklamada, iş gücü piyasasında halen gevşeklik olduğuna ve yakınbir zaman içinde faiz oranlarını artırmaya gerek olmadığını söyledi.

Kashkari, “Ekonomiyi soğutmaya gerek yok. Şimdiye kadar enflasyon hedefimizin altına düşmeye ve ücret artış hızı yumuşak olmaya devam etti. Dolayısıyla faiz oranlarını yükseltmenin hiçbir aciliyeti olmadığını belirtmeye devam ediyorum.” dedi.

Bu yıl Federal Açık Pazar Komitesi’nde oy hakkı bulunan Kashkari, bu yıl yapılan iki faiz artışına muhalefet etmişti.

Kashkari, iş piyasasının son birkaç yıldır “daha güçlü ve güçlü” hale geldiğini kabul ederken, ekonominin maksimum istihdama ulaştığını düşünmüyor.

Kashkari, “Benim görüşüm, işgücü piyasasında hâlâ boşluk var. İş gücü piyasasını terk edenlerden dolayı işgücü piyasasının zaten tam güce sahip olduğuna inanmakla yanıldık” diye konuştu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/economy-news/fed-baskanlar-faiz-arts-konusunda-uyard-501175

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla