Paylaş

Haberler

ABD: BM İran’ın askeri tesislerini nükleer faaliyet için denetliyor mu?

ABD: BM İran’ın askeri tesislerini nükleer faaliyet için denetliyor mu?

ABD: BM İran’ın askeri tesislerini nükleer faaliyet için denetliyor mu?

Michelle Nichols

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 23 Ağustos (Reuters) – ABD, Birleşmiş Milletler nükleer denetçilerinin, İran’ın 2015 nükleer anlaşmasına ne ölçüde riayet ettiğini görmek için bu ülkenin askeri tesislerini denetlemeyi planlayıp planlamadığını sorguladı.

ABD’nin BM temsilcisi Nikki Haley dün Reuters ile yaptığı söyleşide, “İran’ın… geçmişteki tavrına bakarsanız askeri tesislerde, üniversitelerde, benzer yerlerde gizli faaliyetler yapıldığını görürsünüz” dedi.

“Bu gibi yerlerde eskiden sorun vardı; o halde acaba (denetçiler) denetimlerine, eski sorunların devam edip etmediğini görmek için bu gibi yerleri de dahil ediyorlar mı?

“Askeri tesisleri denetleme yetkileri var. Artık kuşkulandıkları her yeri denetleme yetkileri var. Ama acaba bunu yapıyorlar mı?”

Haley, bugün Viyana’da BM’nin nükleer denetim organı olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) yetkilileri ile görüşecek.

Haley, görüşmelerin bilgi edinme amaçlı ve Başkan Donald Trump’ın İran’ın büyük ülkelerle yaptığı nükleer anlaşmanın gözden geçirme çalışmasının parçası olacağını söyledi.

İran, bu anlaşmayla aleyhindeki yaptırımların büyük ölçüde kaldırılmasına karşılık nükleer programına son vermeyi kabul etmişti.

İran’ın üst düzeyli yetkilileri, denetçilere askeri tesislere girme yetkisi vermeyi kesin bir dille reddettiler. Reuters ile konuşan yetkililer, böyle bir girişimin ağır sonuçlar doğuracağını söylediler.

Haley, “Eğer saklayacak bir şeyleri yoksa neden böyle konuşuyorlar? Neden IAEA’nın bu tesislere girmesine izin vermiyorlar?” dedi.

İran’ın Atom Enerjisi Örgütü’nün başkanı Ali Ekber Salehi, 2015 anlaşması iptal edilirse ülkesinin yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum üretimine birkaç gün içinde başlayabileceğini söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de geçen hafta bir uyarı yaparak, eğer ABD ülkesine karşı yeni yaptırımlar getirirse nükleer anlaşmadan “saatler içinde” çıkabileceklerini söyledi.

Salehi “Cumhurbaşkanı’nın uyarısı temelsiz değildir. Karar verirsek beş gün içinde Fordow (yeraltı nükleer) tesislerimizde yüzde 20 düzeyinde zenginleştirilmiş uranyum elde edebiliriz” dedi. göre İran Fordow’da 15 yıl süreyle uranyum zenginleştirme yapamayacak. Yüksek düzeyde zenginleştirilen uranyum atom bombası imalinde kullanılabiliyor.

İran nükleer programının barışçı amaçlara hizmet ettiğini söylüyor.

Trump seçim kampanyasında nükleer anlaşmanın bir “felaket” ve “bugüne kadar yapılan en kötü anlaşma” olduğunu söylemişti.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Orhan Coşkun)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/abd-bm-irann-askeri-tesislerini-nukleer-faaliyet-icin-denetliyor-mu-501595

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla