Paylaş

Haberler

ABD ile Çin arasında ekonomik savaş sürüyor -Trump’ın siyasi strateji danışmanı

ABD ile Çin arasında ekonomik savaş sürüyor -Trump’ın siyasi strateji danışmanı

ABD ile Çin arasında ekonomik savaş sürüyor -Trump’ın siyasi strateji danışmanı

17 Ağustos (Reuters) – ABD Başkanı Donald Trump’ın siyasi strateji danışmanı Steve Bannon, ülkesiyle Çin arasında bir ekonomik savaşının sürdüğünü; ABD’nin bu savaşı kaybetmekte olmasına rağmen, haksız ticaret uygulamaları nedeniyle yakında Çin’e ağır bir darbe vuracağını söyledi.

Bannon, prospect.org adlı bir haber sitesine dün yaptığı açıklamada, “Çin ile ekonomik savaştayız” dedi.

Bannon, “Bu onların yazılarında da var. Zaten yaptıklarını saklamıyorlar. İkimizden biri, 25 veya 30 yıl sonra egemen devlet olacak ve eğer biz şimdiki yolda ilerlemeye devam edersek, bu Çin olacak” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Bannon’ın açıklamasını gördüğünü ancak Çin-ABD ticaret ilişkisinin iki taraf için de yararlı olduğunu söyledi.

Sözcü Beijing’de basın bilgilendirme toplantısında, “Gerçekte Çin ile ABD’nin uzun vadeli işbirliği her iki halka da gerçek yararlar sağlamıştır. Tarafsız olan herkes bu gerçeği görebilir” dedi.

Bannon, 1974 tarihli bir ticaret yasasının bir hükmünü, Amerikan şirketlerine Çin’de iş yapabilmeleri karşılığında teknolojilerini vermeye zorlayan Çin’e karşı kullanacaklarını söyledi.

Bannon, bu adımı Çin’in çelik ve alüminyum sektörlerinde damping yaptığı şikayetlerinin izleyeceğini belirtti.

“Durumu tamamen onların aleyhine çevireceğiz. Çinlilerin ekonomik savaşa giriştikleri sonucuna vardık ve bizi eziyorlar” diyen Bannon, aynı zamanda ABD hükümeti içinde ticaret konusunda yumuşak siyaset izleyen kişilerle de mücadele ettiklerini söyledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/abd-ile-cin-arasnda-ekonomik-savas-suruyor-trumpn-siyasi-strateji-dansman-501098

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla