Paylaş

Haberler

ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri 1 ayın en düşük seviyesine yakın

ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri 1 ayın en düşük seviyesine yakın

ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri 1 ayın en düşük seviyesine yakın

Investing.com – ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri Çarşamba günü ABD’den gelecek haftalık doğal gaz stok verileri öncesi bir ayın en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

New York Ticaret Borsasında Temmuz vadeli doğal gazın bir milyon BTU’su 0,05% düşüşle 2,145 dolara geriledi.

Salı günü doğal gaz fiyatları, ABD’de önümüzdeki iki hafta boyunca ılık havaların etkili olacağı beklentileriyle 2,41% oranında değer kaybetti.

Doğal gaz fiyatları, son haftalarda hava durumu tahminleriyle doğru orantılı olarak hareket etmekte.

Doğal gaz, genellikle bahar aylarında ılık havalarda sezonun en düşük seviyesine gerilemektedir. Yaz aylarında klima kullanımının artmasıyla birlikte fiyatlarda da artış görülmektedir.

ABD Enerji Bilgi Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanacak raporun, stoklarda 20 Mayıs haftası için 67 milyar fit küplük artış olduğunu göstermesi bekleniyor.

ABD’de toplam doğal gaz stokları bir önceki hafta 73 milyar fit küp, geçtiğimiz yılın aynı dönemi ise 112 milyar fit küp arttı. Beş yıllık ortalamaya göre stokların 97 milyar fit küp daha yüksek olduğu belirtildi.

ABD Enerji Bilgi Bakanlığına göre ABD’de doğal gaz stokları 2,754 trilyon fit küp ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 28,8% daha fazla.

Doğal gaz fiyatları, kış aylarındaki zayıf ısınma talebi sebebiyle yılbaşından beri 15% değer kaybetti.

Diğer yandan Temmuz vadeli ham petrolün varili 1,21% artışla 49,21 dolara yükseldi. Haziran vadeli kalorifer yakıtının galonu ise 1,48% artışla 1,510 dolara yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/abd’de-do%C4%9Fal-gaz-vadeli-i%C5%9Flemleri-1-ay%C4%B1n-en-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCk-seviyesine-yak%C4%B1n-100717

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla