Paylaş

Haberler

ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri 5 ayın en yükseğinde

ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri 5 ayın en yükseğinde

ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri 5 ayın en yükseğinde

Investing.com – ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri Salı günü mevsim normallerinin üzerindeki sıcak havaların önümüzdeki iki haftada etkisini göstereceği beklentileriyle değer kaybetti.

New York Ticaret Borsasında Temmuz vadeli doğal gazın bir milyon BTU’su 0,61% düşüşle 2,451 dolara geriledi.

Pazartesi günü doğal gaz vadeli işlemleri 11 Ocak’tan beri en yüksek seviye olarak 2,480 dolara yükseldi.

Doğal gaz fiyatları, son haftalarda hava durumu tahminleriyle doğru orantılı olarak hareket etmekte.

Doğal gaz, genellikle bahar aylarında ılık havalarda sezonun en düşük seviyesine gerilemektedir. Yaz aylarında klima kullanımının artmasıyla birlikte fiyatlarda da artış görülmektedir.

Bu sırada yatırımcılar, ABD’den gelecek haftalık doğal gaz stoklarına odaklanmış durumda.

ABD Enerji Bilgi Yönetimi tarafından Perşembe günü yayınlanacak olan stok raporunun, 3 Haziran haftasında stoklarda 77 milyon fit küplük artış olduğunu göstermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta 82 milyar fit küplük artış gerçekleşmişti. Bir önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen artış 117 milyar, beş yıllık ortalamaya göre bu dönemdeki artış ise 96 milyar fit küp olarak belirlendi.

ABD’de doğal gaz stokları geçtiğimiz hafta 2,907 trilyon fit küp olarak belirlendi. ABD Enerji Bilgi Bakanlığı, bu seviyenin bir yıl öncesine göre 24,5%, beş yıllık ortalamaya göre ise 25,9% oranında yüksek olduğunu belirtti.

Yaz aylarında aşırı sıcakların güç santrallerindeki talebi yükseltmemesi halinde stokların Ekim sonuna kadar 4,3 trilyon fit küplük psikolojik sınırı test etmesi bekleniyor.

New York merkezli ham petrolün varili 0,78% düşüşle 50,08 dolara gerilerken Temmuz vadeli kalorifer yakıtı 1,6% düşüşle 1,527 dolara geriledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/abd’de-do%C4%9Fal-gaz-vadeli-i%C5%9Flemleri-5-ay%C4%B1n-en-y%C3%BCkse%C4%9Finde-101806

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla