Paylaş

Haberler

Afganistan’ın başkentindeki bombalı araç saldırısında en az 35 kişi öldü

Afganistan’ın başkentindeki bombalı araç saldırısında en az 35 kişi öldü

Afganistan’ın başkentindeki bombalı araç saldırısında en az 35 kişi öldü

Hamid Shalizi / James Mackenzie

KABİL, 24 Temmuz (Reuters) – Afganistan’ın başkenti Kabil’de bugün bir Taliban militanının bomba yüklü bir araçla bugün düzenlediği intihar saldırısında, en az 35 kişinin öldüğü, 40’tan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.

Resmi yetkililerin verdiği bilgiye göre, son haftalarda Kabil’de yaşanan en büyük bombalı saldırı, ülkedeki ulusal birlik hükümetinin başkan yardımcısı Muhammed Mohaqiq’in evinin yakınında meydana geldi ve çoğu Şii olan etnik Hazara toplumunun yaşadığı bölge polis kordonu altına alındı.

Afganistan’da iktidarı ele geçirmek için Batı destekli hükümete ve NATO öncülüğündeki askeri koalisyona karşı savaşan Taliban, son günlerde ülke genelinde düzenlediği saldırılarla, en az altı vilayette birden çarpışıyor.

İçişleri bakanlığı sözcüsünün daha önce 24 ölü olduğunu söylemesine rağmen, adının açıklanmasını istemeyen üst düzeyli bir hükümet yetkilisi ölü sayısının 35 olduğunu söyledi.

Saldırıyı üstlenen Taliban adına açıklama yapan örgüt sözcüsü Zabihullah Mujahid de, 37 “istihbaratçının” öldüğünü söyledi.

Mujahid, saldırının iki ay boyunca izlenen iki otobüsü hedef aldığını belirtti. Kamu görevlilerini taşıyan otobüslere bugün yapılan saldırı ülkede bu yıl 1,700’den fazla sivilin öldürüldüğü şiddet olaylarının en yenisi oldu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre bu yıl Kabil’de meydana gelen can kaybı, Mayıs sonunda büyük bir kamyonla yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybeden en az 150 kişi de dahil olmak üzere, tüm sivil kayıpların en az yüzde 20’sini oluşturuyor.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-i%C5%9Flem-haberleri/afganistan’%C4%B1n-ba%C5%9Fkentindeki-bombal%C4%B1-ara%C3%A7-sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1nda-en-az-35-ki%C5%9Fi-%C3%B6ld%C3%BC-499447

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla