Paylaş

Haberler

Alman Özel Sektör Üretim Büyümesi Ağustos Ayında Hızlandı

Alman Özel Sektör Üretim Büyümesi Ağustos Ayında Hızlandı

Alman Özel Sektör Üretim Büyümesi Ağustos Ayında Hızlandı

Investing.com – Almanya özel sektör üretimi Ağustos ayında beklenenden daha güçlü bir şekilde genişleme kaydetti. Çarşamba günkü ilk verilerin gösterdiğine göre, euro bölgesinin en büyük ekonomisinin sağlığı üzerini iyimserliği artırdı.

Piyasa araştırma grubu Markit, imalat ve hizmet sektörünü bir arada hesaplayan Flash German Bileşik Üretim Endeksi’nin Temmuz değeri 54,7’den Ağustos ayında 55,7’ye yükseldiğini ve 54,7 öngörülerini geçtiğini söyledi.

Genel genişleme oranı hem imalat üretimi hem de hizmet işletme faaliyetinde görülen bir trend olarak Temmuz’un on aylık düşük değerinden yükseldi.

Alman imalat harcama yönetimi endeksi Temmuz’un son okuması 58,1 değerinden 59,4’e yükseldi. Uzmanlar Ağustos ayında endeksin 57,7’ye düşmesini öngörmüştü.

Geçici hizmet harcama yönetimi endeksi Temmuz ayında 53,1 iken bu ay, 53,3 beklentilerini aşarak 53,4’e ulaştı.

Endeksteki 50,0 üzerindeki okuma sanayi genişlemesine işaret ederken, değerin altı da küçülmeye işaret ediyor.

Markit baş ekonomisti Trevor Balchin raporu değerlendirdi. “Genel olarak, Fiyat Yönetim Endeksi verileri üçüncü çeyrek için şimdiye kadar yukarı yönlü revizyonlara işaret ederken, IHS Markit’in 2017 için %0,2 değerindeki güncel büyüme öngörüleri artacak gibi görünüyor.” Dedi.

EUR/USD veriler yayınlanmadan önce 1,1749 iken 1,1769 seviyesine yükseldi. EUR/GBP 0,9180 seviyesine 0,9165 değerinden geriledi.

Öte yanda, Avrupa hisse piyasaları da açılışın ardından yüksek seviyelerde ticaret yaptı. Alman DAX ve EURO STOXX 50 %0,3 artış kaydederken, Fransız CAC 40 %0,3 değer kazandı ve Londralı FTSE 100 %0,1 geriledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-%C4%B0ndikat%C3%B6r-haberleri/alman-zel-sektor-retim-buyumesi-agustos-aynda-hzland-501594

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla