Paylaş

Haberler

Altın, 1 yıllık yüksek değerine yakın, Kuzey Kore gerginlikleri sürüyor

Altın, 1 yıllık yüksek değerine yakın, Kuzey Kore gerginlikleri sürüyor

Altın, 1 yıllık yüksek değerine yakın, Kuzey Kore gerginlikleri sürüyor

Investing.com – Altın, Kore yarımadasında devam eden gerilimler ve Fed’in düşük ABD enflasyonuna dair ılımlı tutumu ışığında Çarşamba günü yaklaşık bir yıllık en yüksek seviyesinin yakınlarında olmayı sürdürüyor.

Comex altın vadeli işlemleri 1.343,39$’dan işlem görüyor.

Sarı metal 8 Eylül 2016 yılından bu yana en 1.349,70$ ile en iyi seviyesini gördükten sonra, Salı günü üçüncü oturumda da kazanç sağladı.

Öte yanda Comex’te, gümüş vadeli işlemleri %0,2 artış ile 17,97$ oldu. Bir gün önce 21 Nisan’dan beri en yüksek seviyesine, 18,09$’a ulaşmıştı.

Kore yarımadasındaki gerilimler kaynamaya devam ediyor. Kuzey Kore diplomatları, ABD Pyongyang üzerinde baskı yapmaya devam ettikçe ABD’ye “hediye paketleri” gönderme hazırlığı içinde oldukları yönünde tehdit etti.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin Pazar günü gerçekleştirdiği nükleer testi takiben başka bir füze atışı daha beklendiğini söyledi. Pek çok uzman silah testlerini ülkenin 1948 yılındaki kuruluş günü olan 9 Eylül dolaylarına hazırlıyor.

Jeopolitik riskler, diğer piyasalarda volatilite görülürken, altın gibi iyi bir değer deposu olarak görülen güvenli liman taleplerini artırma eğilimindedir.

Piyasalar ayrıca Fed yetkilisi Lael Brainard’ın Salı günü yaptığı açıklamaları hazmetmeye çalışıyor. Brainard, enflasyon oranlarının merkez bankasının hedefi altında olduğunu ve Fed’in “daraltma politikası ile ilgili tedbirli” olması gerektiğini belirtti.

Investing.com’un Fed Faiz Görüntüleme Aracı’na göre, Aralık ayına kadar %35 civarı düşüş ihtimaliyle beraber, daraltma yönlü konuşmaları Fed’in üçüncü bir faiz artırımına gideceği yönündeki umutlara darbe vurdu.

ABD Arz Yönetim Enstitüsü Çarşamba günü Ağustos ayı hizmet sektör aktivitesi verilerini yayınlayacak. Beklenti 1,4 puan artışla 55,3 seviyesine ulaşması yönünde. 50,0 üzerindeki her değer genişleme anlamına geliyor.

Hizmet sektörü PMI verileri yanında, Fed’in Beige Kitabı da odakta.

Diğer kıymetli madenler arasında platinyum %0,2 artışla 1.010,45$, palladyum %0,5 getiri ile 962,05$ seviyelerinde işlem gördü.

Bir taraftan da, bakır vadeli işlemleri 1,9 sent artışla 3,147$ seviyesine ulaştı. Küresel ekonomiye olan güvenin artmasıyla beraber bir önceki oturumda ulaştığı üç yılın yüksek değerinden henüz çok uzak değil.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/altn-1-yllk-yuksek-degerine-yakn-kuzey-kore-gerginlikleri-suruyor-502460

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla