Paylaş

Haberler

Altın, ABD verileri öncesi 11 aylık en yüksek seviyesinden geriledi

Altın, ABD verileri öncesi 11 aylık en yüksek seviyesinden geriledi

Altın, ABD verileri öncesi 11 aylık en yüksek seviyesinden geriledi

Investing.com – Altın fiyatları Perşembe günü 11 aylık en yüksek seviyesinden geri çekildi. Piyasa oyuncuları ABD ekonomisinin gücünü ölçmek ve bunun Fed para politikasına olan etkilerini görmek adına bir dizi ABD ekonomik veri raporunu bekliyor.

ABD, Fed’in enflasyon ölçümü olarak kullanmayı tercih ettiği kişisel ttüketim harcamaları enflasyon verilerini de içeren Temmuz ayı tüketim harcamaları ve kişisel gelir raporlarını 15:30’da yayınlayacak.

Ayrıca Chicago PMI ve askıda olan ev satışları raporlarını takiben haftalık işsizlik başvurusu verileri de yayınlanması beklenenler arasında.

Comex altın vadeli işlemleri 4,70$ düşüşle 1.309,51$’a geriledi. Salı günü ulaştığı 9 Kasım’dan beri en yüksek seviyesi olan 1.331,90$’dan geri çekildi.

Altın, iyimser ekonomik verilerden dolayı Çarşamba gününü düşük bitirdi ve dolar da üç oturum kazanç sağlayarak fiyatları artırdı.

Ticaret Bakanlığı ikinci ABD GSYH artışının ikinci çeyrekte yıllık %3,0 olacağı tahminiyle iki yıldan fazladır en hızlı büyüme adımı olduğunu kaydetti.

Ayrıca, ADP bordrolu işlemci tarafından hazırlanan bir raporda, ABD’de özel sektör işverenleri Ağustos ayında 237,000 işçi istihdam ederek beş ayda en büyük aylık artışı gerçekleştirdi.

ADP rakamları Cuma günü daha kapsamlı olan Çalışma Bakanlığı tarımdışı bordro raporları ardından geldi.

Öte yanda Comex’te gümüş vadeli işlemleri 6,5 cent düştü ve 17,33$ oldu.

Diğer kıymetli madenler arasında, platinyum %0,5 düşüşle 989,90$ olurken, palladyum 931,12$ ile sakin seyretti.

Bir yandan da bakır vadeli işlemleri, Çin imalat sektörünün Ağustos ayında beklenmedik biçimde hızlandığını gösteren verilerin ardından, neredeyse üç yıl içinde en yüksek seviyelerine ulaştı. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi artan finans maliyetleri ve durgun konut piyasasına rağmen hala sağlıklı bir yörüngede büyüyor.

Çin dünyanın en büyük bakır tüketicisi konumunda, geçen yıl dünya bakır tüketiminin hemen hemen %40’ı Çin’e aitti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/altn-abd-verileri-oncesi-11-aylk-en-yuksek-seviyesinden-geriledi-502175

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla