Paylaş

Haberler

Altın fiyatları 2 ayın en yüksek seviyesinden geriledi

Altın fiyatları 2 ayın en yüksek seviyesinden geriledi

Investing.com – ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimlerin azalmasıyla beraber yaklaşık iki aydır en yüksek seviyelerde olan altın fiyatları Pazartesi günü daha düşük seviyelerde seyretti.

Comex’te altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.292,18 dolara geriledi. Bir önceki oturumda Ocak’tan beri gördüğü en yüksek seviyeyi görerek 1.298,10 dolara ulaşmıştı.

Altın Cuma günü kazanç sağladığı üçüncü gününü de görmüş oldu, süregelen Kuzey Kore gerilimleri ile kıymetli maden talebindeki artış sebebiyle dört aydaki en yüksek haftalık yükseliş meydana geldi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Trump yönetiminin Pyongyang ile diplomatik çözümler arayışında olacağını söyledikten sonra Pazartesi günü, jeopolitik gerilimler sakinleşmeye başladı.

Bu sırada, CIA müdürü Mike Pompeo ve milli güvenlik danışmanı H.R. McMaster, Pazar günü katıldıkları bir programda Kuzey Kore ile patlak verecek bir savaşın herhangi bir belirtisi olmadığını belirtti.

Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore’ye karşı askeri yolların “atışa hazır” olduğunu söylediği geçen haftanın ardından rahatlatıcı yorumlar geldi.

Sonraki Fed faiz artırımının zamanlamasına dair ipuçları olan aylık perakende satış raporları da dahil, piyasa oyuncuları ekonomik verilerle dolu yoğun bir haftaya gözlerini dikti.

Ayrıca tacirler, merkez bankasının bilançoyu nasıl daraltacağı konusunda ipuçları alacağı Fed’in Çarşamba günü gerçekleşecek son politika toplantı notlarına da odaklanmış durumda.

Investing.com Fed Faiz Görüntüleme Aracı verilerine göre piyasalar, enflasyondaki düşüş endişelerinden dolayı Fed’in bu yıl bir adet daha faiz artırımı yapacağı konusunda hala şüphe içinde, ancak bilançonun Eylül ayı ile beraber azaltma sürecinin başlaması bekleniyor.

Öte yandan Comex’te gümüş vadeli işlemleri 0,4% artışla 17,14 dolara yükseldi.

Öteki kıymetli madenler arasında paladyum 893,72 dolar seviyesinde seyrederken, platin %0,6 azalarak 982,30 dolara geriledi.

Diğer taraftan, bakır vadeli işlemleri Çin’in raporladığı hayal kırıklığına uğratan sanayi üretim verilerinin ardından düşük seviyelerde işlem gördü.

Milli İstatistik Ofisi verilerine göre, fabrika üretimi Temmuz ayında bir önceki yıla göre Ocak ayından beri en yavaş artışını gerçekleştirdi ve %6,4 artış kaydetti. Uzmanlar üretim artışının Haziran değeri %7,6’dan %7,2’ye düşeceğini öngörmüştü.

Çin, 40%’lık bakır tüketimiyle dünyanın en büyük bakır tüketicisi konumunda.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/altnn-2-aylk-yukselisi-kuzey-kore-gerilimleri-odagnda-son-buluyor-500725

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla