Paylaş

Haberler

Altın Fiyatları yoğun haftaya 1.300$ üzerinde başladı

Altın Fiyatları yoğun haftaya 1.300$ üzerinde başladı

Altın Fiyatları yoğun haftaya 1.300$ üzerinde başladı

Investing.com – Altın fiyatları Pazartesi günü 1.300$ seviyesinin üstüne geçti. Abd doları Fed Başkanı Yellen’ın Abd para politikasına dair hiçbir söz söylemediği Jackson Hole sonrası 1 yıldan fazladır gördüğü en düşük seviyeye çakıldı.

Yellen Cuma günü Jackson Hole’da yaptığı konuşmada para politikasına dair hiçbir şey söylemez ve faiz artırımı ihtimalini havada bırakırken mali istikrar konusuna odaklandı.

2007-2009 mali kriz sonrası gerçekleştiren reformların, ekonomik büyümeyi engellemeden finansal sistemi güçlendirdiğini söyledi.

Dolar endeksi 6 majör döviz sepeti karşısında %0,1 değer kaybederek, Cuma günkü kaybına bir yenisini daha ekledi ve 92,38 seviyesinde işlem gördü. Bu değer Mayıs 2016 başlarında gördüğü 92,30 seviyesinden sonra en düşük seviye.

Doların zayıflaması altının değerini yükseltir. Alternatif varlık olarak metale olan talep artar ve bu durum diğer dövizleri elinde tutanlar için dolar bazlı emtia ürünleri daha ucuz hale getirir.

Comex altın vadeli işlemleri 5,30 $ artış ile 1.303,30 $ seviyesine yükseldi. Ağustos başında gördüğü 8 aylık en yüksek seviye 1.306,90 $ seviyesinden pek de uzak değil.

Altın fiyatları geçen haftayı %0,5 ile kapattı. Sarı metal, ABD’deki politik gelişmelerin yatırımcıları diken üstünde tutması ve güvenli liman yatırımlarına yöneltmesi ile son haftalarda iyi destek gördü.

Küresel finans piyasaları yılın sonuna doğru Fed’in para politikasına olan etkilerini anlamak için bu hafta ABD istihdam raporlarına odaklanacak.

Ek olarak, piyasa oyuncuları dünyanın en büyük ekonomisinin gücünü görmek için ikinci çeyrek ABD büyüme oranlarının revize okumasını da bekleyecekler.

Bu haftanın takviminde ayrıca Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği kişisel tüketim harcamaları enflasyon verilerini içeren ABD kişisel gelir ve harcama verileri de ön plana çıkıyor.

ISM imalat sektör aktivite raporları, merkez bankası tüketici güveni, ADP özel sektör bordro ve aylık otomobil satış verileri de ajandada yer alanlar arasında.

Piyasalar, düşük enflasyon görünümü üzerindeki endişelerden dolayı Fed’in üçüncü bir faiz artırımı yapacağı konusunda şüpheli kaldı, ancak Eylül ile beraber bilanço daraltma işleminin başlayacağı öngörülüyor.

Öte yanda Comex’te, gümüş vadeli işlemleri 13,1 cent kazanarak 17,18 $’a yükseldi.

Diğer kıymetli madenler arasında platin %0,5 artışla 984,30 dolar seviyesine gelirken, paladyum %0,3 oranında yükseldi ve 928,88 dolar oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/altn-fiyatlar-yogun-haftaya-1300–uzerinde-baslad-501940

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla